Na svečanoj dodeli nagrada, u okviru konkursa „Oni su heroji“, deset izuzetnih pojedinaca dobilo je priznanje za 2025. godinu za svoju nesebičnu posvećenost i dobrotu, kojima svakodnevno menjaju živote ljudi u svojim zajednicama. Među dobitnicima su dve Nišlijke – Jasmina Barać Perović i Biljana Stojanović.
Inicijativu „Oni su heroji” pokrenula je Delegacija Evropske unije sa ciljem da se prepoznaju i nagrade pojedinci koji su svojim delima primeri čovekoljublja i solidarnosti. Izabranim herojima uručene su vredne nagrade u znak zahvalnosti za njihova plemenita dela.
Svaki heroj dobio je po dve avionske karte za putovanje u neku od zemalja Evropske unije, po ličnom izboru. Poklon paketi sadržali su i ulaznice Beo Zoo vrta, karte za stalnu postavku Narodnog muzeja, kao i proizvode kompanija Koka-kola, Bambi i Lidl.
Među deset dobitnika i dve niške aktivistkinje i humanitarke

Jasmina Barać Perović je aktivistkinja iz Niša i borac za prava osoba sa invaliditetom. Do 15. godine živela je aktivno, dok joj nije dijagnostikovana progresivna mišićna distrofija, koja je dovela do potpunog invaliditeta. I pored toga, završila je Pravni fakultet i 2020. postala prva odbornica sa invaliditetom u niškoj Skupštini. Zgrada nije bila pristupačna, ali Jasmina se nije povukla – nastavila je da se bori za ravnopravnost i pristupačnost. Majka je osmogodišnjeg Strahinje, koga smatra svojim najvećim uspehom.
„Osnovala je Udruženje studenata sa hendikepom i aktivno se bori za prava osoba sa invaliditetom. Pored toga, pružala je besplatnu pravnu pomoć ženama žrtvama nasilja i osobama sa invaliditetom, pomažući im u ostvarivanju njihovih prava . Njena posvećenost i hrabrost nisu prošli nezapaženo. 2016. godine izabrana je za Naj Nišlijku, a 2018. godine je osvojila nagradu „Žena ljubav“, koju dodeljuje organizacija „Bulevar ženskih tajni“ . Ova priznanja odražavaju njen izuzetan doprinos zajednici i borbu za prava žena i osoba sa invaliditetom”, navodi se u njenoj kandidaturi.
Biljana Stojanović iz Niša je majka troje dece, među kojima je i dečak sa autizmom, a upravo taj životni izazov oblikovao je njen poziv – da se bori za pravednije i inkluzivnije društvo. Na osnovu ličnog iskustva postala je glas onih koji se retko čuju – pokretač promena i oslonac za mnoge porodice.

„Izdala je prvu piktoknjigu u Srbiji – knjigu koja koristi simbole pored teksta kako bi deca sa poteškoćama u razumevanju jezika mogla lakše da komuniciraju, prate i uče. Ta knjiga nije samo inovativna, već je postala alat za mnoge roditelje i stručnjake. Za nju je dobila Gran pri nagradu za inkluzivnu igračku. Ali, njen uticaj ide daleko van toga. U okviru roditeljske organizacije DAN, gde volontira, pokrenula je brojne inicijative kao što su Tihi sat u tržnim centrima, prilagođen svim osobama sa senzornim izazovima. Organizovala je obuke za stomatologe za rad sa decom sa poteškoćama i učestvovala u projektu „Pod krovom podrške” koji se zalaže za uvođenje usluge stanovanje uz podršku u Nišu”, navodi se u njenoj kandidaturi.