U organizaciji Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš, a uz podršku Medicinskog fakulteta u Nišu i Udruženja kardiologa Srbije, u Nišu je sinoć otvoren 12. kongres „Cardionaissus 2025”. Kongres će trajati do subote, 29. marta.
Tokom ovog radnog skupa biće predstavljena najnovija saznanja i iskustva u lečenju kardiovaskularnih bolesti. Učestvuje između 350 i 400 kardiologa, internista, specijalista opšte prakse, kardiohirurga, anesteziologa, radiologa, koji učestvuju u lečenju kardioloških bolesnika iz Republike Srbije i regiona.

„Ovakvi skupovi su neophodni, jer se ovde razmenjuju iskustva, prenosimo i stičemo neka nova saznanja. Ono čemu ćemo težiti dalje, i čega ćemo se držati, jeste da će grad Niš i građani Niša uvek imati modernu i svetsku Kardiologiju, pre svega zbog uslova u kojima radimo, klinici kakvu smo napravili i podršci Republike i Grada”, navodi direktor Klinike za kardiologiju dr Tomislav Kostić, i podseća da oni ovaj kongres dočekuju sa renoviranim prostorijama, kao i sa novim najsavremenijim ultrazvučnim aparatima.
Jedna od glavnim tema ovog kongresa jeste i hipertenzija, koja sve češće zahvata i mlade. Dr Kostić ističe da je ona obično nečim prouzrokovana, ali danas postoji i moderno lečenje za taj problem.

„Kada je u pitanju mlađa populacija, moramo da znamo da su se granice promenile, zbog brzog, i moram da kažem, nezdravog načina života. Klinika za kardiologiju u Nišu je deo jednog velikog projekta, koji vodi Udruženje kardiologa, a to je prevremeni infarkt miokarda i zašto nastaje. Zapaženo je da je do 45. godine sve učestaliji akutni infarkt miokarda. Na prvom mestu je razlog pušenje, na drugom mestu je sedentarni način života i pojačana ishrana, u smislu zasićenih masti”, poručila je dr Svetlana Apostolović iz Klinike za kardiologiju.
Ona ocenjuje da je prisutno nikad više i boljih lekova i preparata, ali smatra da se nije mnogo odmaklo kad je u pitanju regulisanje hipertenzije i nivoa lipida u krvi.

„Kardiovaskularne bolesti su najčešći razlog umiranja u Srbiji. Zbog toga je praćenje aktuelnih dešavanja u kardiologiji, ne samo u Srbiji, već i u Evropi i svetu, nešto što je naš zadatak i naša misija. Ovakvi kongresi služe za to da informacije o lečenju i dijagnostici naših kardioloških pacijenata budu dostupne svima”, izjavio je v. d. direktora UKC-a dr Zoran Perišić.
On zaključuje da je neophodno pratiti savremenu medicinu i učestvovati u svemu što se dešava širom sveta – u dijagnostici, prepoznavanju simptoma i u terapiji.