Gradski Portal 018 – 10.12.2018
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj
Svaki čovek poseduje ljudska prava od rođenja i ona su neotuđiva i regulisana nizom dokumenata. Rečano je danas u Gradskoj kući gde je povodom Međunarodnog dana ljudskih prava odražana svečana sednica Saveta za ljudska i manjinska prava.
Čulo s i to da u Nišu i dalje prisutna diskriminacija, posebno kada se radi o socijalno ugroženim grupama i nacionalnim manjinama. Poseban akcenat je na sednici stavljen na položaj Roma u društvu ,ali i ostalih manjina, a kao najveći problem istaknuta je nemogućnost zapošljavanja posebno kada se radi o državnim institucijama.
„Prava koja su nam garantovana rođenjem bi morala da se poštuju, ali je činjenica da diskriminacija postoji u celom svetu i da je teško iskoreniti je“, rekao je Ferhad Saiti, predsednik Saveta za ljudska i manjinska prava grada Niša. On dodaje da je zapošljavanje pripadnika nacionalnih manjina jedan od problema sa kojima se njihovi pripadnici najčešće sreću.
“ Kada se radi o Romskoj zajednici ovaj problem je prisutan i na nivou države, a ne samo u Nišu. U gradskim institucijama na prstima mogu da se nabroje pripadnici romske nacionalne manjine, ali poslednjih godina se mnogo toga menja, posebno sa dolaskom starnih investitora gde je zapošljeno dosta pripadnika romske nacionalne manjine, ali i pripadnici svih ostalih ugroženih grupa“.
On dodaje da se diskriminacija ogleda na više načina. Neki građani su uskraćeni i za najosnovije uslove za život, ali veruje da će nadležni imati razumevanja za potrebe svih ljudi i da će nivo diskrimanacije biti sve manji.
U Nišu po zvaničnom popisu živi 7.000 Roma, ali je taj broj gotovo tri puta veći, pa u gradu, po njegovim rečima, ima oko 20.000 Roma.
Ferhat Saiti da je dodao da je jedan od problema Roma i kvalitetan način stanovanja na čemu se, takođe posebno insistira, a tu svakako spada i obrazovanje pripadnika ove manjinske zejednice.
Gradski većnik Bratislav Vučković rekao je da je ovo veoma značajan datum u istoriji i da je Grad Niš pokazao spremnost da podrži projekte predstavnika nacionalnih manjina i da opredeli sredstva iz budžeta za funkcionisanje udruženja kako predstavnika nacionalnih manjina tako i ostalih društvenih grupa,poput udruženja osoba sa invaliditetom.
Srbija spada u krug civilizacijskih država koje, poput razvijenih država evropske demokratije, u dovoljnoj meri štite, garantuju i promovišu ljudska prava.
„Grad Niš prednjači u odnosu na ostale gradove kada se radi o podršci i pomoći koju pruža manjinama“, kaže Bratislav Vučković, gradski većnik. „Možda to nije dovoljno, ali pokušavamo da podržimo sve njihove projekte i sve njihove aktivnosti. Kada je u pitanju zaštita ljudskih prava grad sarađuje sa svim udruženjima, kako manjinskim tako i udruženjima osoba sa invaliditetom“.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 10. decembar za Dan ljudskih prava 1950. godine kako bi skrenula pažnju „naroda sveta“ na dve godine ranije potpisanu Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kao prvi sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava.