Pod pokroviteljstvom Gradske opštine Crveni Krst i u organizaciji udruženja „Čarobno znanje“, treća po redu „Sukanijada“ održava se u Medoševcu. Ova jedinstvena manifestacija okuplja ljubitelje tradicionalnih jela iz cele Srbije, sa posebnim fokusom na sukane pite – slane i slatke. Organizatori ističu da se manifestacija razvija iz godine u godinu i da postaje važan deo kulturne ponude grada Niša.
Predsednik Gradske opštine Crveni Krst, profesor doktor Miloslav Milutinović, otvorio je događaj uz reči podrške i zahvalnosti svim učesnicima i posetiocima.
„Već treću godinu za redom, opština Crveni Krst se trudi da neguje tradiciju i poštovanje prema našim korenima. Ova manifestacija je primer kako pokazujemo zajedništvo, učeći najmlađe vrednostima koje nas povezuju. Gradska opština izdvaja značajna sredstva za podršku ovakvih događaja, kako kulturnih, tako i sportskih, jer narod koji ne čuva svoju istoriju i običaje ne može opstati.“
Milutinović je takođe naglasio važnost rada sa mladima, navodeći da je u planu proširenje budžeta za sledeću godinu kako bi se dodatno podržale ovakve manifestacije, ali i da će večeras, povodom Dana mladih, biti organizovano veliko okupljanje u Rovčetu.
Učesnici su i ove godine pokazali svoje umeće u pripremi tradicionalnih i savremenih sukanih pita.
„Pa, bolje je kada su kore domaće, ručno sukljane,“ kaže jedna od takmičarki, Slavica, koja se na ovogodišnjoj Sukanijadi takmiči sa nekoliko jedinstvenih pita.
„Danas sam pripremila tradicionalnu vranjansku praznu pitu prelivenu kiselim mlekom, kajmakom i belim lukom, ali i integralnu pitu sa prazilukom, crnim lukom, patlidžanom i mlevenim mesom. Imam i slatku integralnu pitu sa jabukama, orasima, suvim grožđem i čokoladom.“
Merlina Spensić iz udruženja „Čarobno znanje“, organizatorka manifestacije, sa oduševljenjem je istakla da je broj učesnika ove godine porastao.
„Ove godine imamo nešto više učesnika nego prošle, što nas posebno raduje. Takmičenje je organizovano u dve kategorije – slatke i slane sukane pite. Novina ove godine je novi žiri, sastavljen od cenjenih ugostitelja.“
Pored samog takmičenja, Sukanijada je obogaćena i radionicama za najmlađe, koje će imati prilike da nauče kako se pripremaju pite i da se zabave uz folklornu tačku udruženja „Srna“.
Čar sukanja ?
Jedan od takmičara, Stanko Vladan, koji razbija stereotip da su sukane pite ženski posao, govori o svom iskustvu:
„Ovo su muške ruke“, šali se Stanko.
„Potrebno je brašno, voda, sir, ali najvažniji sastojak je ljubav. Sa ljubavlju zamesiš testo, zasučeš rukave i sučeš kore. To je prava umetnost.“
Na pitanje da li sukaljka mora biti posebna, Stanko odgovara:
„Mora da bude tanka i dugačka, ali najbitnije su vešte ruke i ljubav prema tome što radiš.“
Sukanijada je više od takmičenja u kulinarstvu – ona je proslavakulture, tradicije i zajedništva, kao i prilika da se generacije povežu kroz stare recepte i nove izazove.