Jubilarna, 15. manifestacija Dani banice i 11. Sajam starih i umetničkih zanata biće održani u Beloj Palanci od 13. do 15. avgusta, u organizaciji Turističke organizacije Bela Palanka i udruženja “Miris zavičaja”. Manifestacija se organizuje uz podršku opštine Bela Palanka, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacije Vlade Republike Srbije.
Tradicionalna trodnevna manifestacija Dani banice je međunarodnog karaktera i neguje tradiciju i običaje, promovise dobar ukus i kulturu belopalanačkog kraja. Sajam starih zanata okuplja zanatlije iz cele Srbije i njegova organizacija doprinosi produženju veka umetničkih zanata i tradicije tog kraja. Prošle godine, zbog pandemije koronavirusa, manifestacija je otkazana, a ove godine će biti održana uz poštovanje epidemioloških mera. Miloš Ilić, direktor Turističke organizacije Bela Palanka rekao je da će, za razliku od 2019. godine kada je bilo 330 takmičara, ove godine učestvovati 140 ljudi.
“Već imamo prijavljenih 140 takmičara. Uslov je bio da svaki od njih ima potvrdu o vakcinaciji, potvrdu o preležanoj bolesti kovid 19 ili brzi antigenski test. Svi takmičari su doneli potvrde i već u petak će moći da se predstave na našoj manifestaciji. U petak program počinje u 17 sati. Takmičari koji su se prijavili za manifestaciju moći će da prezentuju, da prodaju svoje banice”.
Svečano otvaranje će biti održano na pozornici na vrelu, a zatim sledi koncert Amadeus benda. U subotu kulturno-umetnički program počinje u 10 sati, a završava se oko 15 sati, dok će istog dana, od 22 sata, biti održan koncert Dženana Lončarevića, u centru Bele Palanke. U nedelju će program trajati od 13 do 18 sati, a manifestaciju će zatvoriti Dejan Petrović i Big Band u 21 sati i 30 minuta.
“Subota je glavni dan manifestacije. Održaće se radionice za decu, zatim Olimpijada, zatim prezentacija izrade banice i onda će tog dana žiri odlučiti pobednika. Žiri će biti internacionalni, biće pet članova. Tri člana će biti iz Kuvarske federacije Srbije, jedan će biti gastronomska zvezda Bugarske i Stefan Veljković iz Bele Palanke, koji je nekoliko puta već pobeđivao na manifestaciji Dani banice. U subotu ćemo pružiti priliku inostranim kuhinjama da se predstave, to je tradicija na manifestaciji. Ove godine ćemo imati 6 inostranih kuhinja- Bugarska, Mađarska, Slovenija, Sjedinjene Američke Države, Sirija i Francuska. U saradnji sa kolegama iz Turističke organizacije grada Leskovca, imaćemo degustaciju džinovske pljeskavice. Što se tiče nedelje, očekuju nas radionice za decu o starim zanatima, dečija Olimpijada, takođe našim belopalanačkim udruženjima dajemo priliku da se predstave sa svojim specijalitetima. Tog dana će biti održana i degustacija džinovske banice- pobednik 2019. godine ima obavezu da pripremi tu džinovsku banicu. Nakon toga ide proglašenje pobednika, a to će biti održano u centru Bele Palanke. Ove godine ćemo imati četiri kategorije, to je slana kategorija, slatka, integralna i kreativna banica”, dodao je Ilić.
Ovogodišnji program predvidja niz aktivnosti, uključujući i mnogobrojne aktivnosti za decu. Mladen Cvetković ispred Turističke organizacije Bele Palanke, objašnjava da je to veoma važno zarad očuvanja nematerijalne kulturne baštine.
“To su radionice o izradi banice na kojima decu učimo kako se to spravlja banica. Za klince koje smo godinama unazad učili da prave banice, imamo Olimpijadu u pravljenju banice, gde se oni takmiče u pripremanju banice. Stručni žiri odlučuje o tome je čija je banica najbolja i proglašava pobednike i kod dece. Za decu do sedam godina, godinama unazad imamo radionicu “Crtanje na brašnu”, koja se pokazala kao fenomenalna aktivnost i uspeli smo da ih kroz tu radionicu oslobodimo straha od kuvanja, ali i da ih naučimo da poštuju tradiciju i da se spremaju da nastave ono što smo mi započeli. Ono što se trudimo da održimo svake godine, to je da pozovemo sve takmičare koji su nastupili prethodnih godina i koji su osvojili neko od prva tri mesta da se takmiče u takmičenju “Najbolji među najboljima” i svake godine od njih proglašavamo najboljeg, koji dobija titulu Banica majstor”.
Jedan deo manifestacije, pod nazivom “Vrtkin vrt”, posvećen je sorti paprike vrtka. Ovu sortu je, prema rečima Radeta Mladenovića, većnika opštine Bela Palanka zaduženog za poljoprivredu, moguće odgajati samo na teritoriji Bele Palanke.
“Naša lokalna samouprava godinama unazad vrši promociju paprike vrtke, radi na zaštiti geografskog porekla i brendiranja ovog proizvoda kroz program podrške poljoprivredi. Mi smo predvideli sredstva i svake godine proizvođačima vrtke dodeljujemo izvesna novčana sredstva. Pošto svaka porodica u Beloj Palanci i okolini uglavnom uzgaja papriku vrtku, hteli smo da to podignemo na jedan viši nivo i u tome smo, nadam se, i uspeli. Pošto je sve veći broj proizvođača koji se ozbiljnije bave uzgojem ove vrste paprike, koja uspeva samo na teritoriji Bele Palanke, baš zbog tih specifičnih agro-ekoloških uslova, u okviru manifestacije Dani banice, već duži niz godina pored stare vodenice je formira se i “Vrtkin vrt” u okviru koga naši proizvođači svoje proizvode mogu da promovišu i eventualno i prodaju. Sve više imamo zainteresovanih ljudi i za uzgoj paprike i za učešće na ovoj manifestaciji, tako da mogu da izrazim zadovoljstvo u ime celokupne opštine što je došlo do povećanja broja proizvođača ove paprike”.
Za vreme trajanja manifestacije Dani banice, održava se i 11. Sajam starih i umetničkih zanata, čiji su organizatori udruženje “Miris zavičaja” i Narodna biblioteka Vuk Karadžić. Ove godine sajam će okupiti 60 učesnika.
“Udruženje je idejni tvorac manifestacije Dani banice i Sajma starih i umetničkih zanata. Prva manifestacija Dani banice je pokrenuta davne 2006. godine i već deceniju i po je glavni turistički brend Bele Palanke. Sajam starih i umetničkih zanata je pokrenut 2010. godine. U okviru Sajama starih i umetničkih zanata, u nedelju, 15. avgusta sa početkom u 13:30 sati održaće se i dečija radionica, a zanat koji ćemo tada predstaviti je vez. Imaćemo 10 učesnika, a značaj tih dečijih radionica je da mladima prenesemo zanat, da bi se neko dete kasnije i pronašlo u određenoj tehnici i izrađivalo rukotvorine profesionalno ili iz hobija i na taj način štitimo i naš kulturni identitet. U okviru sajma, dodeljivaće se i nagrade u tri kategorije”, rekao je Slobodan Mitrović, predsednik udruženja “Miris zavičaja”.
Manifestaciju Dani banice 2019. godine posetilo je oko 40.000 ljudi. Organizatori ističu da se ove godine očekuje znatno manje posetilaca, ali da je već potvrđeno da će doći i gosti iz Bugarske i Makedonije. Manifestacija Dani banice počinje u petak u 17 sati u Beloj Palanci.