Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu održan sastanak gradonačelnika i predsednika opština o osnivanju Turističke regije južne i istočne Srbije.
“Mi na ovaj način želimo da se udružimo i da ponudimo turistima koji dolaze ili na naš aerodrom, ili na bili bilo koji drugi način u Niš, sve ono što nam je priroda dala i što nam je čovek stvorio. Smatramo da udruživanjem jedino možemo da imamo jedinstven turistički proizvod koji možemo da ponudimo turistima koji dođu i obično provedu ovde pet do šest dana. Sve ono što je udaljeno do 100 km od našeg aerodroma dolazi u obzir i zato smo uzeli deo Topličkog okruga, pre svega Prokuplje, kasnije ćemo da širimo i na ostale banje i ono što je nama jako važno, to je da u jednoj regiji ubuduće imamo i planine i banje, jezera ili reke i klisure, sve ono što možemo da ponudimo i sutra da se nađemo na svetskom tržištu, na sajmovima. Možemo jedinstveno da nudimo sve ove lepote Srbije i naravno da uključimo pre svega privredu, jer bez privrede sa lokala budućnost regije nije moguća, i to nam je jako važno i to smo naučili zahvaljujući ljudima sa PMF-a, koji nam daju veliku podršku i nadam se da ćemo uspeti, ma koliko ovaj proces dugo trajao” izjavila je gradonačelnica Dragana Sotirovski.
Koji su benefiti udruživanja ?
“Konkretni benefiti jesu da pre svega turistima i za pet dana ponudimo sve ono što ova regija daje. Po različitim istraživanjima videli smo da se turisti danas zadržavaju u Nišu i okolini oko pet dana, ali oni već drugog dana traže određeni sadržaj iz Niša. Možemo da im ponudimo Sokobanju, arheološko nalazište Pločnik, Staru planinu, da im tih pet do šest dana boravka u ovom našem delu Srbije znači, da im ostane u drugom sećanju i na taj način mi podržavamo i pospešujemo i privredu. Već su do sada mnogi turisti, pre svega iz Rusije i Kine, pokazali zainteresovanost za ovaj deo Srbije. Do sada nisu imali prilike da upoznaju Niš, mahom su morali da budu u Beogradu i Novom Sadu i na ovaj način mi se priključujemo i učimo pre svega od onih koji su prošli kroz ovaj proces, a to su kolege iz Zapadne Srbije” dodala je Sotirovski.
“Sokobanja je, kao jedna od top turističkih destinacija u Srbiji, godinama pokušavala i u razgovorima sa okolnim gradovima i opštinama formiranje neke regije, međutim to je sve nažalost uvek završilo kao slovo na papiru. Ovo što danas gradonačelnica Niša i Niš pokušava da ostvari, ovu inicijaciju ovog prvog panela, gde smo se svi usaglasili, dogovorili, ovo ima veliki značaj kako za južnu, tako i za istočnu Srbiju, a i za samu Sokobanju koja je trenutno druga na mapi turističkoj u Srbiji po broju noćenja i poseta turista. Ovo nama mnogo znači iz nekoliko razloga. Prva stvar- blizina aerodroma, zbog stranih turista. Druga stvar- blizina samog auto-puta, jer mi težimo ka tome, uradili smo sva planska dokumenta za izlazak na autoput, što će samim tim povezati autoput i Sokobanju sa Knjaževcem i Starom planinom, tako da Sokobanja će imati mnogo više benefita. Iako smo mi ove godine i prethodnih pet godina imali jedan eksponencijalni rast broja noćenja za 20% svake godine i prošle godine došli do 650.000 noćenja, ove godine će to biti za 30% uvećanje, naravno i pandemija je uticala na to. Mi ćemo se truditi da sve ovo podržimo, da učestvujemo aktivno u svemu tome sa gradom Nišom, ostalim opštinama i da za neku godinu dobijemo turističku regiju i da podignemo južnu i istočnu Srbiju” izjavio je Miodrag Nikolić predsednik opštine Sokobanja.
“Uloga prirodno-matematičkog fakulteta za sada u ovom procesu biće davanje konsultantskih usluga, dok se ne raspišu projekti na osnovu kojih će se ljudi javljati. Ideja formiranja turističke regije realizovaće se duži niz godina, minimum dve do tri godine. Prirodno-matematički fakultet već duži niz godina ima potpisan ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Turističkom organizacijom Niša, ali i sa ostalim Turističkim organizacijama koje su danas bile prisutne ovde, na ovom sastanku, ali to ne znači da će PMF moći da realizuje, sve zavisi od projekta, kako se on bude raspisao” izjavio je Aleksandar Radulović redovni profesor PMF u Nišu departman za geografiju i turizam funkcija prodekan za koordinaciju međunarodnih projekata PMF.
Praksa dosadašnjeg povezivanja ?
“Teritorija zapadne Srbije je dobra praksa. Preko regije povezuju se sve lokalne samouprave koje se bave turizmom, koje imaju šta da ponude i ne može da bude nikakih negativnih efekata, već isključivo samo korist za sve učesnike, odnosno za sve faktore koji se nalaze u okviru regije. Ja sam i na sastanku napomenuo da se pritom ne misli samo na ljude koji se bave turizmom, veoma značajan činilac i faktor razvoja unutar te regije treba da bude i poljoprivreda, odnosno plasman poljoprivrednih proizvoda lokalnih poljoprivrednika. Bukvalno stvara se jedna mreža gde će sve biti povezano sa jednim zajedničkim ciljem- a to je da se stvori poseban proizvod koji na teritoriji istočno-južne Srbije postoji, samo ga još mi ne vidimo” dodao je Radulović.