U velikoj sali Gradske kuće u Nišu održan je sastanak Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima Grada Niša sa ekspertima Saveta Evrope za ovu oblast, odnosno iz GRETE – grupe zemalja za borbu protiv trgovine ljudima.
GRETA, koja predstavlja telo za sprovođenje Konvencije za borbu protiv trgovine ljudima, je na sastanku upoznata kako funkcionišu lokalni multidisciplinarni timovi i saradnja u cilju prevencije, identifikacije i zaštite žrtava trgovine ljudima.
Ove godine tema evaluacije bila je pristup pravdi za žrtve trgovine ljudima, kao i delotvorni pravni lekovi za njih.
Asja Zujo, administrator u Sekretarijatu GRETA, podsetila je da je Srbija među prvima ratifikovala Konvenciju za borbu protiv trgovine ljudima, što je učinila 2009. godine.
“U skladu sa odredbama Konvencije, svaka zemlja koja ju je ratifikovala mora da prolazi kroz takozvane krugove evaluacije, da li je u skladu sa odredbama Konvencije. Prva runda evaluacije je bila 2013. godine, druga poseta je bila 2017, a ovo je sada treći krug evaluacije. Ove godine tema evaluacije biće pristup pravdi za žrtve trgovine ljudima, kao i delotvorni pravni lekovi za njih. Ovde smo došli da bismo se sastala sa različitim interesnim stranama koje se bave ovom oblašću i da vidimo da li Srbija ispunjava svoje obaveze iz Konvencije.”
Lokalni tim predvodila je zamenica gradonačelnice Dušica Davidović, koja je podsetila da je na početku mandata aktuelne izvršne vlasti formiran Lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima.
“Imali smo niz aktivnosti u protekloj godini upravo na temu trgovine ljudima, osvešćivanju i ukazivanju na opasnost koja preti, ne samo ljudima koji su u migrantskoj krizi, nego i našoj deci i svima onima koji su iz ranjivih kategorija naših sugrađana”, rekla je Davidović, pa objasnila:
“Grad Niš je i na svojim sednicama Skupštine Grada 2014. godine prvi usvojio dokument o najtežim oblicima nasilja nad decom, sa akcentom na seksualno zlostavljanje dece. Takođe, dokument Saveta Evrope, koji sa jasnim smernicama i preporukama pokazuje kako jedna lokalna sredina treba da deluje kada je u pitanju ovaj vid naselja. Ono što smo takođe usvojili je i dokument Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima.”
Ona je istakla da se svake godine planiraju budžetska sredstva koja će se izdvajati za aktivnosti na lokalnom nivou u ove svrhe.
Potom je podsetila na neke dosadašnje aktivnosti i najavila šta se može očekivati u narendom periodu.
“Gospođa Irena (iz Inspekcije rada) nam je pomogla da prošle godine uradimo akciju o radnoj eksploataciji onih koji su potencijalno agitovani za radnom eksploatacijom, a prošle godine je Srbija, tj. naš Grad, obeležio 18. novembar kao Evropski dan sprečavanja zlostavljanja dece, kada smo pokrenuli čitavu ovu kampanju. Ono što nam predstoji u narednom periodu je izmena i dopuna sistematizacije regionalne Sigurne kuće za žene i decu žrtve porodičnog nasilja, gde ćemo otvoriti Savetovalište za decu koja su u najvećem riziku i trpe najteže oblike nasilja.”
Lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima sačinjen je od predstavnika Policijske uprave u Nišu, Doma zdravlja, Višeg javnog tužioca, sudije Višeg suda, doktorke Doma zdravlja, predstavnika Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje i Inspekcije rada.