Danas je u Gradskoj kući u Nišu održan prijem građana, kome je prisustvovala gradonačelnica Dragana Sotirovski, sa ciljem razgovora o njihovim problemima i pronalaženja načina za rešavanje istih.
Gradonačelnica je izjavila da je više od 80% problema građana rešeno.
„Imamo prave informacije sa terena i vidimo da su građani veoma zadovoljni. Radimo vodovod, kanalizaciju, putnu infrastrukturu. Neki problemi u pojedinim naseljima su sređeni posle 30-40 godina i meni je drago da ovaj tim koji vodi grad rešava takve probleme. Tu smo da saslušamo svaki problem, i ne postoje veliki ili mali problemi, svi su nam isti. Trudimo se da maksimalno izađemo u susret. Mahom su legalizacija puteva i komunalna infrastruktura problemi sa kojima se ljudi susreću i sa kojima dolaze. Danas je negde oko sto njih prijavljeno. Njih devedeset dvoje će biti danas na prijemu.”
Ona je objasnila sa kakvim se poteškoćama Grad susreće prilikom rešavanja problema građana.
“Događa se da jedne godine nema projekta, sledeće godine ih stave u projekat, ali nedostaje novca. Neko dolazi sa problemom jer komšija ne dozvoljava da ulica prođe kroz deo njegovog placa. To su sve mali problemi za Grad, a veliki problemi za građane. Ako imate upravu koja je zatrpana predmetima koji godinama stoje, ne zbog toga što nisu mogli da se reše, već zato što komšije nisu uspele da se dogovore, trpi cela ulica”, rekla je gradonačelnica pa dodala:
“Imali smo jedan sučaj kada je ulica imala čak 22 vlasnika, koje smo okupili u Gradskoj kući, kako bismo im objasnili zašto je važno da daju saglasnost da reše imovinu, kako bi ta ulica, posle mnogo godina, dobila vodovod, kanalizaciju i asfalt. Ne da su bili zadovoljni tih dvadeset dvoje koji su vlasnici a ne žive tu, već svi oni koji žive u toj ulici, a godinama su imali problema zbog nerešenih imovinskih odnosa. Stav Grada je da ulica ne može da dobije asfalt, ako pre toga nema vodovod i kanalizaciju.”
Iznela je i kakvi se problemi lakše rešavaju, a za koje je potrebno više vremena.
“Krpljenje puta je jedan od onih problema koji nisu teški za rešavanje i ne traju dugo jer je krpljenje rupa nešto što je naše redovno održavanje. Najduže traje kad ulica treba da se projektuje, jer to uključuje vreme potrebno za projekte, kao i za uvođenje vodovoda i kanalizacije. Potrebno je vreme, a sve ostalo se svodi na to da li će biti novca i kojim gradskim opštinama će biti preusmeren. Ja se zalažem za to da sve gradske opštine treba da dobiju podjednako novca. Svi zahtevi opština su na stolu u Gradskoj kući, pa se oni rešavaju parcijalno, onako kako to budžet dozvoljava”, rekla je Sotirosvki, pa istakla:
“Problemi su rešivi gde je problem rešavanja u domenu Grada. Tamo gde je nadležna Republika, upućujemo ih na način na koji mogu da ostvare svoja prava, bilo da su to republičke institucije ili odnos Grada i Republike. To su neki duži procesi , ali nisu nerešivi.”
Jedna od građana koji su prisustvovali prijemu bila je i Dragica Stevanović, koju muče problemi vodovoda i urbnizma. Kako kaže, “obećali su nešto, sad ćemo videti kako će da bude dalje.”