Naslovna Društvo Odata pošta herojima sa Košara, biće podignut i spomenik u njihovu čast

Odata pošta herojima sa Košara, biće podignut i spomenik u njihovu čast

0

Na bulevaru, koji nosi naziv po herojima sa Košara, pripadnici gradske vlasti, veteranskih udruženja, preživeli borci, crkve i pripadnici vojske, položili su vence kod spomen-table u sećanje na 24 godine od Bitke na Košarama.

Pored Bulevara heroja sa Košara, Grad Niš će se poginulim borcima odužiti spomenikom na kružnom toku, gde se ovaj bulevar spaja sa Bulevarom Nikole Tesle.

Bitka na Košarama, koja se 67 dana odvijala na granici između tadašnje Jugoslavije i Albanije, završena je na današnji dan pre 24 godine.

Spomen ploča Heroja sa Košara foto: GP018

Bitka je počela 9. aprila 1999. kada je karaulu Košare zauzela Oslobodilačka vojska Kosova i formalno je trajala do 14. juna, kada se Vojska Jugoslavije povukla s Košara na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama KFOR-a.

Vladica Đorđević, kapetan u penziji, iz 549. motorizovane brigade iz Prizrena je prisustvovao polaganju venaca, gde je podsetio na herojstvo srpskih boraca.

Vladica Djordjević, foto: GP018

Naši mladi vojnici, koji su tada bili starešine, rezerve, ceo narod koji je stao iza nas, nisu dozvolili neprijatelju da pređe jedan jedini pedalj. Ako bi u toku dana nešto bilo zauzeto od njihove strane, to se u toku dana ili noći vraćalo. Podsetimo se svih onih koji su branili, i mogu slobodno reći, odbranili, tadašnju Saveznu republiku Jugoslaviju. U jednom teškom trenutku, jedna naša manja jedinica je tražila dozvolu da se povuče na rezervne položaje. U tom momentu se naš pokojni general Božidar Delić umešao u vezu i tada je izrečena čuvena rečenica „Boševski, nema nazad, iza je Srbija“, govori Vladica Đorđević.

On je dodao da su najteža sećanja njegovih saboraca iz tog perioda bili trenuci kada shvate da su izgubili onoga, koji je do juče bio njihov najbolji drug, s kim su delili dobro i zlo, s kim su ranije pre rata bili drugovi.

Odavanju počasti prisustvovali su i pripadnici Udruženja 63. padobranske brigade. Ivan Krstić iz tog udruženja, podseća da su stradali uglavnom mladi ljudi, od 18 do 24 godina, koji nisu znali za strah, osim za čuvenu rečenicu „nema nazad, iza je Srbija“.

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski navodi da ne postoji način na koji možemo da se odužimo stradalima, koji su se borili za našu slobodu. Ona je dodala da je dužnost Grada da podigne spomenik stradalima na Košarama.

Dragana Sotirovski, foto: GP018

Ostavljamo generacijama u amanet da se sećaju tih ljudi, a mi u gradu, osim ovog bulevara, dužni smo da napravimo i podignemo jedan spomenik, čiju smo lokaciju već odredili. To će biti kružni tok gde se ukrštaju Bulevar heroja sa Košara i Bulevar Nikole Tesle. Razgovarali smo sa Klubom privrednika i oni su raspoloženi da pomognu, projekat je u toku, prolazi određeni proceduru i sećanje na one ljude koji su poginuli 1998, godinu koju mi često zaboravljamo, i 1999. godine, biće na jednom od ulaza u grad Niš“, poručila je gradonačelnica.

Ona je dodala da je Srbima i danas teško na Kosovu i Metohiji, a jedan od načina da se stanje stabilizuje stanje je formiranje Zajednice srpskih opština.

dr Boban Džunić, foto: GP018

Predsednik Skupštine Grada dr Niša Boban Džunić navodi da je njihov zadatak da prate politiku državnog vrha i da svojim delima daju na znanje da tuđa čizma nikada više ne probati da stane našu zemlju.

Bitka na Košarama počela je 9. aprila 1999. godine i po svedočenju preživelih, jedna je od najkrvavijih bitaka u tom ratu u kojoj je život izgubilo 108 mladića, prosečne starosti 25 godina, a ukupno se borilo njih 1.357.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde