Dvesta trinaest godina od boja na Čegru obeleženo je danas komemorativnim okupljanjem kod spomenika Stevanu Sinđeliću u okviru Spomen-kompleksa na Čegru kod Niša. Boj na Čegru, koji se odigrao 31. maja 1809. godine, je jedan od najtragičnijih oružanih sukoba u čitavom razdoblju Prvog srpskog ustanka. Kraj spomenika Stevanu Sinđeliću na Čegru vence su položili predstavnici, Ministarstva odbrane, i Vojske Srbije, Grada Niša, Opštine Pantelej, Srpsko-ruskog humanitarnog centra, porodice Sinđelić kao i veliki broj udruženja građana. Pre polaganja venaca održan je pomen srpskim junacima stradalim u boju.Parastos je služio vladika niški Arsenije.
„Ova godišnjica nije velika samo za Niš već za celu Srbiju i ceo srpski narod.Zahvaljujući ovom i ovakvim događajima događajima Srbija je danas slobodna i napredna zemlja. Veliko mi je zadovoljstvo što su naši preci uspeli da nam prenesu sve ovo i što mi danas, posle 213 godina obeležavamo ovakve događaje. Negovanje tradicije je upravo ono što se danas desilo u Nišu. Ovde je omladina i pripadnici boračkih organizacija, ali je ovde i narod. Samo na taj način možemo obeležiti ono što je najvažnije za srpski narod, a to je da su Srbi uvek u istoriji vodili oslobodilačke ili odbrambene ratove i da su uvek bili na pravoj strani istorije“, kazao je Miodrag Kapor.
On je dodao da je Čegar jedno od naših svetih mesta gde se sa ponosom i pijatetom sećamo svojih predaka koji nisu žalili da za slobodu daju i svoj život.Iako, na izgled izgubljena, bitka na Čegru nas mnogo čemu uči, od toga koliko nas oklevanje u donešenju odluka košta do toga koliko borba za slobodu može biti skupa i sveta.
„Na nama je, a pre svega na omladini i budućim generacijama je da poštujemo sve ove slavne pretke ali da obezbedimo da se mnogobrojni heroji iz ratova za slobodu Srbije iz devedesetih godina prošlog veka, pamte i narednih 100, 200 i 1000 godina. Buduće generacije se moraju sećati slavnih predaka, ali i biti spremne za čuvanje slobode. Pred nama su nove borbe, borbe za bolju prosvetu, kulturu, zdravstvo, za bolji život svakog građanina. Za ove borbe potrebno nam je jedisntvo i zajednički rad i trud“, kazao je Kapor.
Zamenica gradonačelnice Niša Dušica Davidović je istakla da je ovo izuzetno značajan datumi za celu Srbiju.
„Danas se sećamo svih onih koji su pali za slobodu naroda, koji su položili svoje živote da bi smo mi danas živeli u miru. Ono što posebno raduje to je prisustvo velikog broja mladih danas na Čegru, da mogu da čuju i prenose svojim potomcima i budućim generacijama kako se neguje i čuva srpska tradicija i borba za slobodu“, kazala je Dušica Davidović.
Boj na Čegru, koji se odigrao 31. maja 1809. godine, predstavlja jedan od najtragičnijih oružanih sukoba u čitavom razdoblju Prvog srpskog ustanka. Srpski ustanici, predvođeni Stevanom Sinđelićem, uprkos herojskog otpora nisu uspeli da ostvare pobedu u ovom boju koji je označio početak sloma ustanka u Beogradskom pašaluku. Boreći se protiv nadmoćnijeg protivnika srpski ustanici pružili su primer bezmerne hrabrosti i patriotizma koji je ostao utkan u kolektivnu svest nacije tokom čitava dva naredna stoleća.