Kod spomenika na Čegru kod Niša danas je održana državna ceremonija povodom obeležavanja 215. godišnjice Čegarske bitke. Spomenik je podignut na mestu gde se 31. maja 1809. godine odvijala čuvena bitka iz Prvog srpskog ustanka, u znak sećanja na poginule vojnike i njihovog komandanta Stevana Sinđelića.
U čast sećanja na poginule ratnike, vence kraj spomenika resavskom vojvodi Stevanu Sinđeliću položili su predstavnici grada Niša, ministar Nemanja Starović vojske, policije, kao i predstavnici udruženja, građani, ali i potomci Stevana Sinđelića.
Goran Milosavljević iz SUBNOR-a Niš kaže da je Čegar mesto koje je prepuno simbolike i koje ne sme da se zaboravi.
„Možda nijedno mesto srpskih zemalja nije prepuno simbolike i toliko isprepletane simbolike kao Čegar. Ovde se prepliću čegarska nesreća i srpska nesloga, zbog čega su Turci sedam godina duže vladali Nišom. S druge strane, taj barut i ta iskra slobode koju je zapalio Stevan Sinđelić, osvetlila je naše pokoljenje.“, kaže Milosavljević i ističe da moramo da pamtimo ovaj datum, kao trenutak ogromne simbolike i važnosti za srpski narod.
Svake godine na ovaj dan, obeležavanju godišnjice Bitke na Čegru i junačkog podviga Stevana Sinđelića i njegovih Resavaca, prisustvuje i njegov potomak, koji i nosi njegovo ime.
„Stevan Sinđelić mi je bio čukun-čukun deda, ja sam deseto koleno. Veoma sam ponosan što dolazimo svake godine na Čegar da odamo počast dedi. Dolazim od malih nogu, već desetak godina. Dolazim danas s ocem i majkom. U našem selu je bila kuća Stevana Sinđelića i celo selo Grabovac je ponosno na njega“, kaže Stevan Sinđelić.
Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski podsetila da je posle 20 godina obnovljen spomenik na Čegru, ali i Ćele kula i spomenik Stevanu Sinđeliću.
„Čegar je slobodarsko i zaista posebno mesto po herojstvu, mesto borbe protiv sile i obespravljenosti. Samo istinski heroizam i žrtvovanje vode u slobodu. Kultura sećanja ne sme da utihne, posebno u ovom trenutku kad je neverovatno kojom brzinom budućnost postaje prošlost. Za nas je sećanje na prošlost pouka, način da ne moramo da ga ponovo proživljavamo“, poručila je Sotirovski.
Ovoj državnoj ceremoniji prisustvovao je i novi ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
„Na ovom svetom mestu gde je krv srpska prolivena nikao je spomenik – svetionik za naraštaje. Ovde, na šest kilometara od Niša, između Donjeg Matejevca i Kamenice, nalazi se Nišavska terasa na 352 metra nadmorske visine. Tu je ono džinovsko stopalo, što na turskom znači „čegar“, što od onog 31. maja 1809. godine u srpskoj i turskoj istoriji ostade večno ime – i Čegar krvavi i Ćele kula za 952 glave srpskih mučenika“, poručio je ministar Starović.
Spomenik na brdu Čegar, nadomak Niša, podignut je na mestu gde se 31. maja 1809. godine odvijala čuvena bitka iz Prvog srpskog ustanka, u znak sećanja na poginule vojnike i njihovog komandanta Stevana Sinđelića.
Boreći se protiv nadmoćnijeg protivnika srpski ustanici pružili su primer bezmerne hrabrosti i patriotizma koji je ostao utkan u kolektivnu svest nacije tokom čitava dva naredna veka.
Pošto sa ustanicima nije mogao da pobedi brojno jače turske snage, Stevan Sinđelić je pucao iz pištolja u podzemni magacin baruta, gde su nastradali svi srpski vojnici i mnogo Turaka, pa i sam Sinđelić. Da bi zastrašio Srbe, turski paša je u znak osvete naredio da se od lobanja palih srpskih ustanika sagradi Ćele kula u koju su uzidane 952 lobanje i koja danas stoji kao simbol borbe Srba za nezavisnost.
Obeležavanje godišnjice bitke na Čegru deo je programa obeležavanja gradske slave Sveti car Konstantin i carica Jelena.