Gradski Portal 018 – 11.06.2019
U Narodnom muzeju u Nišu, u prisustvu brojnih predstavnika ustanova kulture, održana promocija Pretraživača kulturnog nasleđa Srbije. Uz pomoć njega će najšira javnost biti upoznata sa digitalizovanim fondovima i informacijama o kulturnom nasleđu koje se čuva u našim bibliotekama, arhivima, muzejima, galerijama i zavodima za zaštitu spomenika.
Na promociji su govorili pomoćnik ministra za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva dr Dejan Masliković i informatičarka u Matičnoj službi Muzeja Vojvodine, Natalija Vulikić.
Kao prvi objedinjeni portal za pretragu kulturnog nasleđa Srbije i mapiranje spomenka i ustanova kulture, Pretraživač kulturnog nasleđa pokrenut je od strane Ministarstva kulture i informisanja a razvijen je uz stratešku podršku kompanije Majkrosoft.
Prema rečima Natalije Vulikić iz Muzeja Vojvodine Pretraživač kulturnog nasleđa će u velikoj meri doprineti vidljivosti i transparentnosti postavki i rada ustanova kulture u Srbiji: „Ustanove kulture primarno imaju za cilj da se bave zaštitom i prezentacijom kulturnog nasleđa ali proces digitalizacije nam daje mogućnost da odemo korak dalje i da budemo deo virtuelnog kulturnog prostora.
Na taj način mi pojačavamo svoju vidljivost i dostupnost jedni drugima ali istovremeno imamo mogućnost i da direktno komuniciramo sa svojom publikom.“ Vulikić je dodala da je jedan od prvih projekata koji je realizovan prilikom digitalizacije bio projekat i bogatog nasleđa riznica Eparhije niške a nakon čega je usledio proces prenosa podataka i za eparhiju Sremsku. Ona je u svom izlaganju predstavila i uputstvo za lakše korisničko iskustvo i upotrebu Pretraživača kulturnog nasleđa i skrenula pažnju na to da je za struku je veoma važna transparentnost, kako u naučnom tako i u istraživačkom radu te da upravo Pretraživač kulturnog nasleđa sada znatno može ubrzati proces i protok informacija.
Pomoćnik ministra za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva dr Dejan Masliković istakao je da je ovim projektom sistematizovan proces digitalizacije u kulturi.
Takođe je saradnja države i ustanova kulture stavljena u jedinstveni formalni okvir. „Posao koji danas obavljaju naše ustanove kulture je od izuzetnog značaja za državu i Ministartsvo kulture i informisanja će nastaviti da ulaže velike napore da se proces digitalizacije u našim ustanovama aktivno podstiče i unapređuje.
Digitalizacijom našeg nasleđa mi dajemo dobru osnovu koja će koristiti i budućim generacijama a pozitivni efekti ovoga će se videti ne samo u unapređenju kulture već i u razvoju turizma, obrazovanja i stvaranju društva zasnovanog na znanju.“
Masliković je dodao i da je Pretraživač kulturnog nasleđa urađen na osnovu primera dobre prakse koja je uspostavljena u Finskoj i Italiji a zahvaljujući podršci Majkrosofta i Vlade Republike Srbije, razvijena je platforma koja na najbolji način odgovora izazovima digitalizacije u Srbiji i koja je prilagođena praksi naših ustanova kulture.
Kao mesto susreta i vidljivosti svih ustanova kulture, Pretraživač kulturnog nasleđa građanima omogućuje da na jednom mestu, unošenjem ključne reči, dobijaju osnovne informacije o našem kulturnom nasleđu koje su rezultat stručne obrade a posebnost u sadržaju ovog Pretraživača predstavlja i to što se u njemu nalaze i podaci iz pet muzeja Republike Srpske.