U poslednjih godinu i po dana lekari Centra za minimalno invazivnu hirurgiju u Kliničkom centru Niš uradili su 50 procedura smanjenja želuca – „sliv“ gastrektomiju. Danas su u novoj zgradi Kliničkog centra niški lekari kroz praktičan rad kolegama iz Skoplja predstavili ovu hiruršku proceduru, kako bi je i oni uveli u svoj svakodnevni rad.
Direktor Centra prof. dr Bojan Jovanović pojašnjava da ovo nije estetski zahvat, već procedura koja čuva zdravlje i produžava život, i koja je prva opcija za lečenje patološke gojaznosti jer je najzdravija i bez medikamenata.
„Do juče smo pričali o razvitku barijatrijske hirurgije, a danas smo na ozbiljnom putu i sa već ozbiljnim bojem urađenih procedura. U svetu je 2,3 milijarde ljudi koji boluju od gojaznosti, tako da je barijatrijska hirurgija jedna od grana od hirurgije koja će u budućnosti biti najzastupljenija, i koja će dati velike benefite za zdravstveni sistem. Rešavanjem tih problema, kad se pacijenti vraćaju u normalnu težinu, rešavaju se i ostali zdravstveni problemi – hipertnezija, dijabetes i eventualnih kompikacija, koje su skupe i koštaju zdravstveni sistem“, naveo je dr Jovanović.
On je istakao i da je transfer znanja između kliničkih centara najviše koristi pacijentima i naveo da ovakva saradnja pruža ogroman potencijal za stratešku saradnju dva regiona.
„Za ovaj vid operacije, interesovanje postoji ne samo u Makedoniji, nego i u celom svetu. Svako povećanje iskustva i svako unapređenje procedure bi značilo kvalitetnije i češće procedure, i ove procedure bi značile još jer naredne godine se planira da budu podržane od strane Fonda za zdravstveno osiguranje Makedonije, čime ćemo biti u toku sa svetskim trendovima“, poručio je prof. dr Ognen Kostovski, direktor Klinike za digestivnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Skoplje, koji predvodi tim od dva lekara i dve medicinske sestre.
V. d direktora UKC Niš Zoran Perišić ističe da saradnja kliničkih centara iz Niša i Skoplja pokazuje da hirurške procedure mogu samo da napreduju uz međusobnu saradnju.
„Ovim se ispunjava jedna od osnovnih funkcija Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu, a to je edukacija. Ovo nije ni prvi, a siguran sam ni poslednji, primer da ćemo mi našim prijateljima pomoći da savladaju metode koje smo mi savladali. Isto je otvoreno i da doktori Kliničkog centra mogu da odu u druge centre i da traže i dobiju edukaciju, koja će pomoći pacijentima koji gravitiraiju Kliničkom centru u Nišu da dobiju najbolji mogući način lečenja“, zaključio je Perišić.
Tokom boravka lekara iz Severne Makedonije planirano je da u dva dana budu urađene četiri minimalno invazivne „sliv“ resekcije.