U okviru projekta „NEnasilNI odgovor“ aktivisti PROTECTA-e su sproveli uličnu akciju sa ciljem da informišu i edukuju građane na temu nasilnog ekstremizma i osnaže ih za primenu njegove prevencije i suzbijanja.
Različiti oblici nasilnog ekstremizma i radikalizacije su globalne pojave kojima se svako društvo mora aktivno i odlučno suprotstavljati kako na lokalnom, tako i na državnom nivou. Region Zapadnog Balkana je jedno od najosetljivijih područja, imajući u vidu negativno nasleđe iz ratova sa kraja 20. veka, preplitanje različitih interesa i uticaja, ali i rizike od polarizacije u društvu.
Ekstremizam se najčešće opisuje kao „ponašanje i mišljenje na granici dozvoljenog sa tendencijom da se ta granica pređe, a što je u suprotnosti sa pravnim, običajnim i kulturološkim normama jednog društva”.
Nasilni ekstremizam je „zagovaranje, podržavanje, pripremanje ili na bilo koji drugi način davanje podrške (ili opravdanja) ideološki motivisanom nasilju u cilju ostvarivanja socijalnih, ekonomskih ili političkih ciljeva”. Nasilni ekstremizam i latentni okidači radikalizacije spadaju u najprisutnije izazove današnjice, oni se mogu manifestovati u čitavom nizu pitanja, uključujući politička, verska i rodna. Zato u PROTECTA-i smatraju da treba raditi sa građanima, posebno sa mladima, kako bi se oni na vreme edukovali da prepoznaju primere radikalizacije ponašanja kod svojih prijatelja, rođaka i kako bi znali kako da reaguju u takvim situacijama i kojim institucijama da prijave promene ponašanja koje su proizvod delovanja radikalnih grupa.
PROTECTA projekat „NEnasilNI odgovor“ nastavlja za par dana organizacijom okruglog stola gde će se po prvi put u Nišu na temu nasilnog ekstremizma na jednom mestu okupiti veliki broj institucija i organizacija i pokušati da zajedno kreiraju preporuke za njegovo suzbijanje i prevenciju.