Gradski Portal018 / Južna Srbija Info – 16.09.2017
Prema rezultatima, Nišlije piju izuzetno kvalitetnu vodu, jednu od najčistijih u Srbiji, kada govorimo o gradskim uslovima, a prema rečima menandžmenta poslovni rezutati ne zaostaju iza kvaliteta „proizvoda“, supstance života -vode..
Novinar portala Južna Srbija Info, posetio je JKP „Naissus“ (Vodovod) i u razgovaru sa nadležnima se upoznao sa situacijom u tom preduzeću, poslovno-finansijskim i kadrovskim stanjem. Dejan Andrejević, direktor Niškog vodovoda kaže da je nakon njegovog stupanja na to mesto, kao rukovodioca u novembru 2013. godine, zatekao preduzeće sa gubitkom od čak 331 milion dinara, a da danas rezultati pokazuju izuzetno pozitivnan trend rasta od oko 116 milona. Prema njegovim rečima uštede je bilo u svim segmentima, od klsičinih „boljki“ javnih preduzeća, a to je reperezentacija do smanjenja ukupnih troškova.
„Ja ne bih da „opterećujem“ građane Niša sa ciframa, grafikonima, ali moram da kažem da su troškovi reprezentacije u 2012. godini, iznosili 6,3 miliona dinara, a na kraju 2015. godine iznose 1,6 miliona dinara, što je smanjenje od 75 odsto“, izričit je Andrejević.
Pojedini kažu da je problem u kreditima. . . nezdravim kreditima.?
Ovako, da budem precizan, poboljšan je kreditni rejting JKP „Naissus“. Kamatne stope po odobrenim dinarskim kreditima pre 2014. godine bile su preko 21 odsto, danas se kreću u rasponu od 3,8-4,4 odsto.
Zatečena ukupna kreditna zaduženost na kraju 2012. godine, iznosi 587 miliona dinara. Zahvaljujući preduzetim merama finasijske konsolidacije na današnji dan kreditna zaduženost iznosi 364 miliona dinara (-38%), a realno je projektovana za kraj 2017.godine na 346 miliona dinara. U ranijem periodu pre 2013.god. krediti su uzimani za tekuću likvidnost-isplatu zarada i dobavljača, a danas se „novi“ krediti koriste za kupovinu osnovnih sredstava i modernizaciju zastarele opreme“, objasnio nam je Andrejević i ponovo insistirao na tome da ne „zamaramo čitoce sa ciframa i statistikom, da za to ima vrmena, a da Nišlije ne brinu jer zaista piju jednu od najkavalitetnijih pijaćih voda u Srbiji, a da se samo rukovdstvo trudi svakodnevno da održi pozitivan rejting poslovanja, a to je to u današnje vreme ravno „čaroliji“, rekao je Andrejević i obećao u naredna dva dana kompletan finnasijski izveštaj tog javnog preduzeća.
U razgovoru sa direktorom Andrejevićem, osvrnuli smo se i na tekst portala Južna Srbija Info od pre par dana, i dobili potvrdu (inače to u tekstu i piše) da Statut JKP „Naissus“ u tom trenutku nije propisivao višegodišnje radno sa visokom stručnom spremom, za mesto prvog čoveka preduzeća.
Hajde da se vratimo na trenutno stanje…često se u javnosti spekuliše da uvećavate broj zaposlenih?
Drago mi je da ste me to pitali, ali papiri i činjenice pokazuju nešto drugo… upravo suprotno, smanjenjen je broj stalnozaposlenih radnika od 2013. godine kada je bilo je bilo 809 radnika, a danas je taj broj pao na 742.
Da li ljudi često nisu svesni kolika je odgovornost očuvati zdravu vodu, pa i od mogućih diverzija.. tako bliskih današnjem vremenu?
Da, to se zaboravlja, ali mi brinemo non-stop o tome. . i delujemo nizom akcija u tom smeru i uvek pomažemo onima kojima je to najpotrebnije. . . evo primera…
Usluga vodosnabdevanja je pružena u apsolutnom maksimumu, u smislu redovnog snabdevanja vodom i odvođenja otpadnih voda uz zadržavanje kvaliteta vode.
Za vreme vanredne situacije usled poplava, pored redovnog snabdevanja grada pijaćom vodom snabdevani su i građani Prokuplja, Svrljiga, Knjaževca i Gadžinog Hana, dok su cisterne upućivane svakodnevno u Ražanj i Smederevsku Palanku. Takođe, ekipe JKP Naissa pružale su pomoć na otklanjanju posledica od poplava u Obrenovcu.
Izvršeno je saniranje višemesečnog plavljenja naselja 9. maj i industrijske zone gde su smeštene kompanije Yura, Shinwon, LMB soft i Fripak.
Prvi put van sedišta Evropske unije, JKP Naissus bio je domaćin redovnog sastanka „EurEauZ“ – udruženje kompanija koje se bave vodosnabdevanjem i otpadnim vodama na teritoriji Evrope.
Formirana je Asocijacija za zaštitu i očuvanja vode juga Srbije koja je ujedinila 25 preduzeća komunalne delatnosti u oblasti vodosnabdevanja i kanalisanja otpadnih voda. To je bio međunarodni projekat IAWD-a iz Beča i Svetske banke. Zahvaljujući našoj aktivnosti u internacionalnoj asocijaciji pružaoca usluga, udruženja i asocijacija u vodosnabdevanju na teritoriji dunavskog sliva očekujemo dalju saradnju sa IAWD-om(Internacinalna asocija pružaoca usluga vodosnabdevanja i kanalisanja otpadnih voda u dunavskom slivu) i GIZ-om (Nemačka razvojna agencija).
Obećali ste nam izveštaj u naredna 24 sata, vikend je?
„Vikend, ne znam šta je to…vidimo se u ponedeljak, sa pozitivnim rezultatima“, završio je Andrejević sa osmehom. . .