Budžet za zaštitu životne sredine, koji je do sada iznosio oko devet miliona, udvostručen je, te će sada iznositi 18 miliona dinara. Povećana sredstva će se najviše ulagati u ozelenjavanje, odnosno u uređenje zelenih površina i formiranje novih.
„Budžetski fond za životnu sredinu se u proteklim godinama uglavnom kretao do iznosa od devet miliona, a ove godine je Grad odlučio da taj fond udvostruči, novi budžetski fond će iznositi 18 miliona dinara za zaštitu životne sredine. Kod nas se taj fond zove Fond ozelenjavanja, on će podrazumevati nove zelene površine u gradu. Sastoji se od uređenja mnogih kružnih tokova u gradu, formiranju novih parkovskih površina“, izjavio je gradski većnik Miroslav Đokić.
On je poručio da su najbolji primeri iz tog fonda, parkovska površina, koja će se naći na novom trgu kod Beogradske kapije, koja još uvek čeka otvaranje i sređivanje, kao i zelenilo oko ulice Vojvode Putnika, koja, takođe, predugo čeka sa završetkom radova.
Većnik Đokić je dodao da je usvojen i Program kontrole kvaliteta vazduha, za koji je izdvojeno 12,8 miliona dinara.
„Grad Niš će od ove godine imati 21 lokaciju na kojima meri kvalitet vazduha. Sve gradske opštine su pokrivene. Imaćemo fiksne merače vazduha u svih pet opština, a ostali uređaji će biti raspoređeni mobilno na različite lokacije u gradu po preporukama Sekretarijata za zaštitu životne sredine i u saglasnost sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine“, dodao je većnik.
On se osvrnuo i na učestale kritike građana, koji se žale na veliku travu i korov duž Gabrovačke reke i Nišave.
„Dužni smo da obavestimo građane da je to obaveza „Srbijavoda“. Oni obično uzimaju izvođača koji taj posao obavlja. Znači, nije to posao jedinice lokalne samouprave. Doduše, imaju opravdanja, s obzirom na to da smo imali veliki kišni period pa su i oni bili onemogućeni da ovaj posao i obave“, kaže Miroslav Đokić.
Prema njegovim rečima, na otpad, koji se može videti u Nišavi, Grad Niš ne može da utiče, jer je on nastao uzvodno.