U sklopu 52. skupštine Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), koja je organizovana 4. decembra 2024. godine, obeleženo je 20 godina Programa EU Exchange, u okviru koje je održana i završna konferencija EU Exchange 6 Programa.
Ovom prilikom Emanuel Žiofre, ambasador i šef delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO, svečano su potpisali ugovore o početku realizacije dva projekta – „Podrška EU integrisanom teritorijalnom razvoju (EU Integra)” i „EU za upravljanje ljudskim resursima u LS – faza III“, ukupne vrednosti 14,7 miliona evra.
Projekat „Podrška EU integrisanom teritorijalnom razvoju (EU Integra)“, finansira EU u okviru IPA 2024 i namenjen je pružanju podrške lokalnim samoupravama i regionalnim razvojnim agencijama, u cilju razvoja njihovih kapaciteta, za planiranje, realizaciju i praćenje razvojnih projekata, zasnovanih na strategijama održivog urbanog i teritorijalnog razvoja. Cilj ovog projekta je izgradnja kapaciteta na lokalnom i regionalnom nivou, za dobijanje i upravljanje znatno većim i složenijim projektima. Projekat će biti realizovan u narednih 48 meseci i vredan je 12 miliona evra. Drugi projekat, „EU za upravljanje ljudskim resursima u LS – faza III“, finansira EU u okviru IPA 2024 i namenjen je unapređenju sistema za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj administraciji, u skladu sa sistemom kompetencija i strategijom reforme javne uprave, kao i povećanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave za stručno usavršavanje zasnovano na kompetencijama. Projekat će takođe biti realizovan u sledećih 48 meseci i ukupne je vrednosti 2,7 miliona evra.
Emanuele Žiofre, ambasador i šef delegacije Evropske unije u Srbiji, istakao je u svom govoru da su lokalne samouprave primarna tačka kontakta građana i privrede, odgovorne za održavanje poverenja, odgovornosti i direktnog angažovanja sa javnošću.
„Od zaštite životne sredine do reforme javne uprave, lokalne samouprave igraju ključnu ulogu u sprovođenja prioriteta EU i njihovom prenošenju u opipljive rezultate. Stoga je EU ključni partner lokalnoj samoupravi i regionalnom razvoju Srbije skoro dve decenije, ulažući preko 400 miliona evra za projekte koji su unapredili škole, zdravstvo, infrastrukturu i drugo. Podrška EU omogućava jačanje strukture lokalne samouprave, postavljajući temelje za dublju integraciju Srbije u Evropsku uniju i promovisanje zajedničkih vrednosti“, naveo je Žiofre i dodao da će reforme u Srbiji biti podržane sa dodatnih 1,5 milijardi evra novih sredstava koja će biti pokrenuta u narednim nedeljama, u okviru novog Plana rasta.
Ispred grada domaćina, skup je otvorio predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević koji je podsetio je da je Beograd bio jedan od šest gradova koji su inicirali formiranje SKGO, još 1953. godine i koji do danas predstavlja važan faktor u reformi i jačanju lokalne samouprave u Srbiji.
„SKGO dobija na značaju i u odnosu na strateško opredeljenje naše zemlje za članstvo u EU u čijoj reformskoj agendi pitanje lokalne samouprave zauzima jedno od najvažnijih mesta“, rekao je Nikodijević. Naveo je da od nivoa usluga koje lokalne ustanove pružaju zavisi da li će lokalna zajednica imati kvalitetnu socijalnu zaštitu, saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu.
„Siguran sam da sistem lokalne samouprave može imati dragocenu ulogu u procesu evrointegracije Srbije. Zato želim da naglasim važnost projekta „EU Exchange“ i ovih 20 godina saradnje“, rekao je Nikodijević.
U radnom delu skupa prisutnima se obratio dr sci. med. Goran Cvetanović, gradonačelnik grada Leskovca i predsednik SKGO i istakao važnost podrške EU razvoju lokalne samouprave i lokalnih zajednica u Srbiji.
„U prethodne dve decenije, SKGO i naši gradovi i opštine u kontinuitetu potvrđuju veliki značaj ovakve podrške, za unapređenje kvaliteta života naših sugrađana. EU i njena podrška našoj zemlji pružaju brojne mogućnosti za unapređenje svih naših lokalnih zajednica, kroz različite fondove i programe. Korišćenjem ovih sredstava, lokalne vlasti mogu značajno poboljšati infrastrukturu, podstaći ekonomski rast i unaprediti kvalitet života svojih građana“, rekao je Cvetanović. On je dodao da podrška EU lokalnoj zajednici omogućava modernizaciju infrastrukture, uključujući izgradnju puteva, škola, bolnica i ukazao da skupština
SKGO predstavlja najveće okupljanje predstavnika lokalne samouprave u Srbiji.
Tokom ovogodišnje Skupštine održana je i panel diskusija na temu „Podrška Evropske unije lokalnom razvoju“, u kojoj su učestvovali Jelena Žarić Kovačević, ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Mira Radenović Bojić, državna sekretarka u Ministarstvu za evropske integracije, Đorđe Todorov, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Saša Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu finansija i Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO.
Skup je zatvoren predstavljanjem rezultata Programa EU Exchange 6 i dodelom zahvalnica predstavnicima gradova i opština – korisnika direktne podrške u okviru Programa EU Exchange 6.