Naslovna Društvo Može li Niš da postane održivi grad i koliko građani mogu doprineti...

Može li Niš da postane održivi grad i koliko građani mogu doprineti tome

0
Festivala održivog grada
Festivala održivog grada foto: GP018

Šta je zapravo održivost, kako inovacije utiču na održivu budućnost i kako civilno društvo i mediji mogu da motivišu građanski aktivizam, koji doprinosi održivom razvoju, neke su od tema prvog Festivala održivog grada, koji se danas održava u Naučno-tehnološkom parku.

Tokom celodnevne manifestacije, održavaju se tri panel-diskusije, kao i radionice, koje će pružiti uvid u najnovije trendove i izazove održivih praksi.

Dušan Stanović
Dušan Stanović foto: GP018

„Svako od nas ima ekološki otisak koji ostavlja, i u skladu s tim i u zavisnosti od toga koliko odgovorno se ponašamo moći ćemo da doprinesemo tome da održivi razvoj bude da zadovoljavajućem nivou. Pitanje održivog razvoja polako postaje pitanje morala. Ukoliko imamo dovoljno svesti kao pojedinci, toliko ćemo moći da doprinesemo zajednici”, naveo je Dušan Stanović iz Udruženja „I ja se pitam”.

Tokom tri različita panela, stručnjaci iz različitih oblasti govore o održivom razvoju iz različitih aspekata.

Marija Marinković
Marija Marinković foto: GP018

„Često se održivi razvoj povezuje se ekologijom, to nije netačno, ali je nedovoljno široko objašnjeno. Održivi razvoj ne obuhvata samo ekološki faktor i očuvanje životne sredine, već podrazumeva i smanjenje siromaštva, političke i kulturološke aspekte održivosti”, rekla je Marija Marinković, jedna od organizatorki Festivala održivog grada.

Na drugom panelu će biti reči o tome kako tehnološki napredak i inovacije doprinose održivosti, a na trećem će stručnjaci govoriti o ulozi civilnog društva i medija u motivisanju građanskog aktivizma koji utiče na održivi razvoj.

dr Veselina Pelagić
dr Veselina Pelagić foto: GP018

„U fokusu održivog razvoja su sami građani. Lokal je veoma važna i interesantna pozicija da bi pomirila tradiciju i inovaciju. Ovaj kraj je sa različitim geografskim karakteristikama, koje imaju puno osnova da pričamo o održivom razvoju. To nije ništa drugo, kao ono što su nas deke, bake i roditelji učili, da čuvamo tradiciju i da je modernizujemo. Ovo je jedan holistički pristup životu i zadovoljenje potreba svakog od nas, počevši od onih za zdravlje i onih životnih”, poručila je dr Veselina Pelagić iz Fondacije za istraživanje i razvoj, bezbednost hrane i eko zdravlja.

Govornici iz različitih delova Evrope i domaći lideri donose inspirativne priče i dragocena iskustva, deleći najbolje prakse koje oblikuju održivu budućnost. Učesnici imaju priliku da se upoznaju sa uspešnim projektima i inovativnim rešenjima koja ne samo da štite životnu sredinu, već i unapređuju društveni prosperitet, stvarajući konkretne pozitivne promene.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde