Gradski Portal 018 – 24.11.2018
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj
Skoro 50 odsto mladih prvi put proba alkohol u periodu između 15 i 17 godine, a 30 odsto u periodu između 11 i 15 godina – ovo su rezultati istraživanja Ministarstva omladine i sporta o potrebama i položaju mladih u Srbiji. Posebno alarmantan podatak jeste da je duplo više onih koji alkohol probaju u periodu do 11 godina, nego onih koji alkohol probaju posle 18 godine. Svega 7 odsto mladih proba alkohol kada je to zakonski dozvoljeno. Istraživanje pokazuje i da je za godinu dana za 6 odsto prostao broj mladih koji su alkohol konzumirali u poslednjih mesec dana. Ako se na to doda i podatak da je trećina ispitanih alkohol probala u krugu porodice, a ostale dve trećine u društvu, jasno je da konzumiranje alkohola postalo društveno prihvatljiva norma a da alkohol sve više ugrožava zdravo odrastanje i život mlade osobe.
Centar za omladinski rad, organizacija za mlade iz Novog Sada, organizovala je sesije namenjene predstavnicima medija, sa ciljem da novinari profesionalnim iskustvom doprinesu unapređenju brige o mladima. Sesije su održane u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Baveći se ovim problemom Centar za omladinski rad je istraživao problem mladih i alkohola. Istraživanje je obuhvatilo 400 ispitanika. Rezultati do kojih su oni došli ne razlikuju se od onih koje je dobilo Ministarstvo omladine i sporta, što, opet, potvrđuje da je konzumiranje alkohola postalo društveno prihvaćeno.
„Centar za omladinski rad je u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta i sa IOGT-NTO iz Švedske pokrenio sesije za novinare sa ciljem da razgovaramo na temu zaštite mladih u kontekstu promocije i konzumacije alkohol, odnosno, da li su trenutno društvo radi da tome da zaštiti mlade ili je na strani prometa alkohola“, kaže Igor Stojilović iz Centra za omladinski rad. „Pričamo otvoreno o ulozi svih nas, civilnog društva, političara, omladinskih radnika, roditelja, pokušavajući na taj način da vidimo gde smo danas i šta možemo da uradimo da se situacija popravi“, kaže Stojilović.
Rezultati njihovog istraživanja pokazuju da je čak 96 odsto mladih konzumiralo alkohol, a pet odsto pre pete godine, dok je 9 odsto ispitanika odgovorilo da je alkohol probalo između 5 i 11 godine. U sedmom ili osmom razredu alkohol je probalo 30 odsto ispitanika.
„Zanimljiv je podatak da je u uzrastu između 15 i 17 godine starosti alkohol probalo 48 odsto naših ispitanika, a u periodu od 18 do 25 godine samo 7 odsto njih“, kaže Stojilović. „Posle 25 godina starosti alkohol je probalo nula odsto njih. Ovi podaci ukazuju na to da se prvi susret sa alkoholom dogodi u vreme adolescencije i periodu kada je zakonom zabranjeno konzumiranje alkohola. Takođe je zanimljiv podatak da je 59 odsto ispitanih alkohol probalo na nagovor društva. Rade to jer u suprtonom bivaju odbačeni od drugova, a na ovaj način oni se i dokazuju kao odrasle osobe. Osim toga, zabluda je da dečaki više konzumiraju alkohol od devojčica“.
Na do sada održanim sesijama je zaključeno i da maloletna lica lako dolaze do alkohola bez obzira što je zakonom zabranjeno da se njima alkohol prodaje, da to za njih često rade stariji drugovi. Alkohol se konzumira najviše vikendom i na žurakama.
„Naš zaključak je i da postojeća regulativa ne govori u korist zaštite mladih. Ne postoji jasan stav države ali ni društva da je konzumacija alkohola među mladima nešto što je pogrešno i negativno utiče na društveni i zdravstveni razvoj. Zbog toga smo u saradnji sa civilnim sektorom razvili nešto što nazivamo „minimum standarda konzumacije alkohola u omladinskim aktivnostima“ jer se akohol konzumira i tu. To znači da omladinski radnici rade i u okviru aktivnosti ne smeju da konzumiraju alkohol. Organizacije za mlade treba da postanu siguran i bezbedan prostor.To je neki naš korak da prvo uradimo nešto u našem drvorištu, ali želimo da vidimo šta je to što zajedno, svi, možemo da radimo“, kaže Stojilović.