Naslovna Društvo Lakše do dece sa smetnjama u razvoju. Niški Dom zdravlja dobio vozilo...

Lakše do dece sa smetnjama u razvoju. Niški Dom zdravlja dobio vozilo od UNICEF-a

0
Vozilo potrebno za kućne posete
Vozilo potrebno za kućne posete foto: GP018

Razvojno savetovalište Doma zdravlja u Nišu dobilo je vozilo potrebno za kućne posete porodicama dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju i pružanje porodično orjentisanih ranih intervencija. Vozilo je donacija UNICEF-a u Srbiji.

Donirano vozilo unaprediće podršku deci sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihovim porodicama ,koja se obavlja u kućnim uslovima, a timu Razvojnog savetovališta biće omogućen profesionalni iskorak kroz inovirani način rada i značajno povećanu pristupačnost podrške svoj deci i njihovim porodicama.

dr Milorad Jerkan
dr Milorad Jerkan foto: GP018

„Kroz Dom zdravlja prođe oko 5.000 dece, koja imaju određene probleme u razvoju, a iz celog okruga između 15 i 20 hiljada. Koristili smo naše automobile, ako treba da se ide na neko udaljeno mesto. Ovo nam je prvi automobil koji smo namenili baš za Razvojno savetovalište, što ne znači da će biti poslednji. Potrudićemo se da u narednom periodu nabavimo još bar tri, četiri automobila. Imamo obaveze da obiđemo dosta dece, koja imaju probleme u razvoju, a čiji roditelji nisu u stanju da dođu u našu ustanovu”, kaže direktor Doma zdravlja dr Milorad Jerkan.

Biljana Stojanović, mama dečaka sa autizmom i predstavnica udruženja roditelja dece sa autizmom DAN, koja je takođe i lekar, kaže da je mnogo važna poseta terapeuta i rad sa decom u kućnim uslovima.

Biljana Stojanović
Biljana Stojanović foto: GP018

„Jako je važan ovakav način pristupa porodici, da se radi sa celom porodicom, ne samo sa detetom. Neki roditelji kažu da terapeuti koji su im iz ovog tima ušli u kuću su bili prvi koji su ih pitali kako su. Mnogo je važno to, jer moramo da radimo na sebi, da bismo pomogli detetu. Ovakav pristup porodici osnažuje porodicu, priprema je za nova iskušenja i pomaže da roditeljski stil prilagode ovakvim izazovima”, navodi Biljana Stojanović.

Ona ističe da je neophodno da se što pre napravi registar sa brojem dece sa smetnjama u razvoju, Jelena Petković, koordinatorka Razvojnog savetovališta u Nišu je saglasna s tim i upućuje apele roditeljima, koji često zbog stigme ne žele da upišu svoje dete u registar.

Jelena Petković
Jelena Petković foto: GP018

„Upućujemo još jedan apel ka porodicama sa decom sa poteškoćama u razvoju da se jave svom izabranom pedijatru ili savetniku, ukoliko su u tom uzrastu njihova deca i dobijaju podršku od nekog razvojnog savetovališta, da evidentiraju svoje dete u registar sa smetnjama. Osim broja koji bismo znali, to bi omogućilo da porodice lakše ostvare usluge, određenu podršku, bilo da je to iz zdravstvenog sistema ili sistema obrazovanja i socijalne zaštite”, navodi Jelena Petković.

UNICEF već godinama podržava mrežu razvojnih savetovališta i najavljuje obuku timova u još nekoliko okruga u Srbiji.

dr Jelena Zajeganović-Jakovljević
dr Jelena Zajeganović-Jakovljević foto: GP018

„Ti timovi su dobili jako dobru edukaciju, koja je došla iz zemalja, koje su primeri dobre prakse. Ovakva vrsta podrška je najkvalitetnija kad se daje u kućnim uslovima, zbog toga što se daje porodici i detetu tamo gde živi, sa životnim situacijama u kojima je najčešće i u kojima najlakše uči. Zbog toga je ovo vozilo veoma važno, jer olakšava i omogućava profesionalcima da budu na terenu, dođu u kućne posete, da obave više kućnih poseta u toku dana i nedelje i da dođu do dece koja su udaljenija”, poručuje dr Jelena Zajeganović-Jakovljević iz UNICEF-a.

Donacija je deo dugogodišnje saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja sa Domom zdravlja Niš, koja je počela još 2014. godine, u cilju unapređenja ranog razvoja dece i pružanja sistemske podrške porodicama dece sa poteškoćama u razvoju.

prof. dr Nebojša Tasić
prof. dr Nebojša Tasić foto: GP018

„Dom zdravlja Niš ima dobru kadrovsku strukturu pedijatara, sestara, defektologa i psihologa, fantastičan stručni tim, koji zna kako da radi sa ovom decom. Fokus Ministarstva zdravlja i UNICEF-a je na radu sa ovom decom. Pokazano je da rana identifikacija osetljive dece i dece sa posebnim potrebama, i kvalitetan rad stručnih ljudi sa njima, može dati fantastične rezultate i omogućiti im normalan rast i razvoj i uklapanje u društvo”, naveo je prof. dr Nebojša Tasić, savetnik ministra zdravlja.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde