Naslovna Digitaliziranje Kultura prešla na internet  – Nišlije virutelno posećivali bioskope, pozorišta i muzeje

Kultura prešla na internet  – Nišlije virutelno posećivali bioskope, pozorišta i muzeje

0
Narodno pozorište
foto: Narodno pozorište Niš

Epidemija korona virusa u Srbiji dovela je i do toga da građani mogu virtuelno da obiđu brojne muzeje u Srbiji kao i da gledaju predstave iz udobnosti svojih fotelja. Mladi koji su sprečeni da putuju, mogli su ipak za samo nekoliko minuta i uz nekoliko klikova da obiđu i pređu ogromna prostranstva.

Od početka vanrednog stanja marta 2020. godine, sa punim bolnicama tokom pandemije virusa korona, stigle su i naredbe gradskih i državnih kriznih štabova o zaustavljanju rada institucija kulture. Od aprila su na društvenim mrežama i zvaničnim sajtovima mogle videti poruke i obaveštenja niških kulturnih ustanova da do daljeg neće primati posetioce, ali da će svoj rad nastaviti preko interneta i tako potpuno preći u sferu digitalnog delovanja.

Kako posetioci nisu mogli u niške muzeje, pozorišta i bioskope mnoge insitucije su pripremile program za svoje vitruelne posetioce.

Narodni muzej u Nišu spremio virtualne izložbe i radionice

foto: Gradski portal 018

Narodni muzej u Nišu je od početka vanrednog stanja u martu doneo odluku da na svojoj Fesjbuk stranici njihovi kustosi pripremaju i objavljuju sadržaje u formi fotografija i video zapisa.

Pored podsećanja na bitne istorijske događaje Niša, na stranici su se mogle naći i fotografije postavki muzeja i edukativni video sadržaji.

“Tekstove za koje smo smatrali da bi bili zanimljivi publici, a vezani su za kulturnu baštinu o kojoj se staramo ili obeležavanje značajnih istorijskih dogodjaja delili smo putem fejsbuk stranice. U aktivnosti muzeja su bili uključeni gotovo svi kustosi pripremajući tekstove i fotografije, a deo materijala koji je objavljivan bio je prezentovan i ranije putem konferencija, naučnih skupova i virtuelnih tura,” ističe Ivana Gruden Milentijević, edukator kustos Narodnog muzeja u Nišu.

Aktivnosti Narodnog muzeja nisu prošle nezapažano sudeći po novim pratiocima stranice, a Gruden Miletijević to vidi kao logičan sled jer je ljudima u teškim trenucima pandemije bilo potrebno malo razonode i poučnih tekstova, ili su jednostavno bili rasterećeni svakodnevnh obaveza koje inače imaju, pa su slobodno vreme između ostalog koristili i za upoznavanje kulturnog nasleđa.

Pored aktivnosti na drušvenim mrežama nastavili su i sa muzejskim radionicama za đake i predškolce ovog puta preko Skajpa. Ivana Gruden Milentijević ističe  da je osnovna ideja prilikom kreiranja radionica  bila stvaranje mogućnosti za implementaciju nastavnog gradiva u kulturnu baštinu grada.

Ivana Gruden Milentijević / foto:Noć istraživača

“Radionice koje se izvode u našem muzeju podeljene su na tematske i stalne. Teme stalnih radionica su u vezi sa kulturno-istorijskim spomenicima kojima muzej upravlja (Medijana, Ćele-kula i Memorijalni kompleks 12. februar) i zbirkama koje se čuvaju u niškom muzeju. Tematske radionice prate izložbe, koje se u muzeju uglavnom održavaju u Galeriji Sinagoga, bez razlike da li su gostujuće ili izložbe našeg muzeja,” ističe kustos niškog muzeja.

Narodni muzej Niš je prvi muzej u Srbiji koji je pokrenu muzejske skajp časove još 2016. godine. Kako su vremenom časovi postali jako popularan način prezentacije muzejskih postavki, pridružili su se i mnogi drugi muzeji. Tokom skajp časova predavači arheolog Slobodan Mitić i kustos edukator Ivana Gruden Milentijević su se trudili da odgovaraju na pitanja u vezi arheologije, muzejskih predmeta, samog muzeja i kulturnog nasleđa.

Održavanje skajp časa / foto: Narodni muzej Niš

Za vreme vanrednog stanja izvodili smo časove na 3 teme: “Zaboravljeni junak Dr Vladan Djordjević”, “Istorijske prilike u Srbiji za vreme Prvog srpskog ustanka i nastanak Ćele-kule” i ”Istorijat Logora na Crvenom krstu”. U novonastalim okolnostima, kad se učenici nisu uključivali u časove iz školske učionice već od svojh kuća, prešli smo na sistem Zum konferencija koje su zahvalne za učešće više učesnika. Jedinu razliku u odnosu na regularne časove predstavljao mi je nedostatak muzejskih postavki ili spomenika, iz kojih se obično javljam prilikom skajp časova, ali sam uz pomoć kolega pripremila slike i video zapise koji su pratili moje predavanje ili muzejski čas.”

Edukator Ivana Gruden Milentijević istakla je da učenicima ovakav vid nastave nije stran i da su prilikom konferencija jako pažljivi. Skajp časove organizuju uz pomoć nastavnika koji ih uglavnom i organizuju i daju im informacije o toku časa.

I Narodno i Pozorište lutaka učestvovali u kampanji #Ostanikodkuće

Kako su svi kulturni događaji otkazani, a iz epidemioloških krugova stizale poruke o tome da građani treba da ostanu kod svojih kuća, Narodno pozorište u Nišu kao i Pozorište lutaka u Nišu odazvali su se kampanji i postavljali besplatno svoje sadržaje na internet.

Na portalu Digitalna solidarnost mogle su se naći informacije i veze ka sajtovima koji bi građanima pomogli da im što svrsishodnije prođe vreme u kućnoj izolaciji.

Na sajtu su se mogle naći informacije o besplatnim kursevima, knjigama, filmovima ali i kulturnim sadržajima, među kojima su se našli i  sadržaji Narodnog pozorišta u Nišu.

Kako su naveli iz Narodnog pozorišta zbog nemogućnosti daljeg planiranja repertoara, oni su odlučili da naprave onlajn repertoar i da putem interneta publika iz Niša ali i iz čitavog sveta bude u prilici da gleda neke od najboljih i najgledanijih predstava niškog teatra.

Aprilski repertar / foto: Narodno pozorište Niš

Predstave su se prikazivale tri puta nedeljno, svaka predstava je mogla da se odgleda tokom 48 sati, a nakon toga ju je zamenjivala druga. Od glumaca su stizale podrška i poruke da građani treba da budu odgovorni i da zaštite živote:  “U želji da se novonastala situacija što pre završi i uspešno prevaziđe, srdačno vas pozdravljamo i željno očekujemo sledeći susret na daskama koje život znače. Sačuvajmo svoje živote i živote naših bližnjih time što ćemo ostati i gledati Pozorište u svojoj kući,” napisali su iz Narodnog pozorišta u Nišu.

Pozorište lutaka takođe je svoje predstave objavljivalo preko svog Jutjub kanala. Od 19. marta svakog četvrtka i nedelje objavljivane su dve nove prestave. Pored predstava preko svojih društvenih mreža  Lutkarsko pozorište je emitovalo spotove, inserte iz predstava i druge zanimljive sadržaje vezane za luktkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za decu i mlade.

Ovo je bila odlična prilika za sve mališane neovisno gde se nalaze da uživaju u izvođenju niških glumaca i predstavama koje su obeležile mnoga detinjstva. Pored aktuelnog programa, na jutjub kanalu su se mogle naći i predstave koje su ranije bile na repertoaru.

Ovaj tekst nastao je kao deo projekta „Digitaliziranje“ koji je finansijski podržao Grad Niš kroz projektno sufinanciranje za osvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja za 2020. godinu.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde