U Niškom kulturnom centru u petak 6. decembra od 19 sati biće održan koncert japanskog ansambla Trio „En”. Ovaj ansambl je grupa japanskih muzičarki, koje sviraju umetničke melodije iz Japana i Srbije. Koncert će biti održan u Maloj sali NKC-a, a ulaz je slobodan.
Ansambl čine Tatara Toki, majstor šinobue, tradicionalne japanske frule – svirale od bambusa, Fumiko Takešita, umetnica na harmonici i član nagrađivanog orkestra KUD „Gradimir” iz Beograda, i Ecuko Cunozaki, violinistkinja i predstavnica Udruženja za unapređenje muzičke razmene između Srbije i Japana.
Na ranijim koncertima ovaj trio je izvodio kompozicije „Pukni zoro”, „Ringo Oivake” (Pesma o jabuci), „Šino no Netori” (muzičko delo japanske klasične muzike, Gagaku stila, koje se svira za štimovanje šinobue pre izvođenja), „Oro gajde”, „Kada padne prvi sneg”, „Ciganka sam mala”, „Ederlezi”, „Medeno kolo” (pesma iz anime „Lupin III”), „Kagari Dengaku” (tradicionalna japanska muzika za molitve, ples i pesme Bogu pirinčanih polja koja se izvodi uz vatru) i „Džonecu Tairiku” (Strastveni kontinent), a pored njih biće izvedene i kompozicije iznenađenja iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije.
Fumiko Takešita je studirala harmoniku kod eminentnog majstora harmonike Slavka Cale Mitrovića u Srbiji. Fumiko sprovodi istraživanje o srpskoj muzici i igri i napisala je članak o srpskoj muzičkoj tradiciji za publikaciju u Japanu. Dobila je specijalno priznanje fonda „Branislav Mane Šakić“ za doprinos jezičko-kulturnoj razmeni između Srbije i Japana 2020. godine.
Ecuko Cunozaki je violinistkinja koja je nastupala u raznim zemljama poput V. Britanije, Rusije, Švajcarske, Srbije… pokrenula je „Udruženje za unepređenje muzičke razmene Srbije i Japana“ 2010. godine i bavi se organizacijom raznih kulturnih razmena.
Tatara Toki se potpuno posvetila istraživanju potencijala šinobuea, instrumenta koji je pomalo nostalgičan i stanuje u dušama Japanaca, uz zadatak da ga učini dostupnim za srca savremene generacije. Šinobue je vrsta flaute koja se drži horizontalno pri sviranju i napravljena je od japanskog bambusa „Šino“, a ovo je odlična prilika da se publika u Srbiji upozna sa tradicionalnim japanskim instrumentom.