Naslovna Društvo Kako rešti problem pasa lutalica ?

Kako rešti problem pasa lutalica ?

0
Kako rešti problem pasa lutalica
Kako rešti problem pasa lutalica ?
Cilj ovog teksta je da pruži pregled zakonskih okvira i mogućnosti za unapređenje situacije na obostrano zadovoljstvo građana i dobrobit životinja.

Bezbednost građana.

Ključ za rešavanje problema napuštenih životinja je u zaustavljanju napuštanja, što možemo raščlaniti poštovanjem 3 elementa:

1.Odgovorno vlasništvo
2.Sankcionisanje napuštanja
3.Kontrola razmnožavanja vlasničkih pasa/mačaka

Jačanje lokalnih programa za sterilizaciju, edukacija vlasnika o odgovornom vlasništvu, i poboljšanje uslova u prihvatilištima ključni su za dugoročno i održivo rešenje ovog problema.

Zakon o dobrobiti životinja RS jasno reguliše pitanje pasa lutalica kroz nekoliko članova, od kojih su najvažniji član 54. propisuje zabranu napuštanja životinjajer postoji veliki broj napuštenih pasa na ulicama koji potiču upravo od 🐶 neodgovornih vlasnika jer ostavljaju svoje ljubimce bez nadzora.

Mnogi gradovi i opštine doneli su posebne pravilnike i odluke kojima detaljnije regulišu kretanje pasa na javnim površinama, s posebnim naglaskom na parkove, igrališta i druge lokacije gde se okupljaju deca i građani.

Odluka o držanju domaćih životinja na teritoriji Grada Beograda, postavlja jasne smernice za vlasnike pasa, ali i za kontrolu kretanja pasa lutalica.

Prema članu 18.ove odluke, na javne površine mogu se izvoditi samo psi koji su vakcinisani protiv besnila i trajno obeleženi u skladu sa zakonom o veterinarstvu. Takođe, zabrana slobodnog kretanja pasa bez nadzora na javnim površinama jasno je propisana, posebno u blizini škola, igrališta i parkova.

Član 20. odluke predviđa da se pas može puštati sa povodnika da se slobodno kreće samo u određenim vremenskim intervalima, i to:u letnjem periodu od 22.00 sata do 09.00 sati sledećeg dana i u zimskom periodu od 20.00 sati do 10.00 sati sledećeg dana. 🐩

Dečja igrališta.

Zabranjeno je puštanje pasa sa povodnika u delovima parka gde se nalaze dečja igrališta ili cvetni zasadi, čime se dodatno osigurava zaštita dece i očuvanje javnih površina. Član 21. predviđa mogućnost formiranja posebnih površina za neograničeno slobodno kretanje pasa, popularno nazvanih „parkovi za pse“.

Lokalni pravilnici predviđaju hvatanje pasa lutalica, njihovo smeštanje u prihvatilišta, sterilizaciju i vakcinaciju, ali je važno da se ti propisi dosledno sprovode. 🐶

Psi lutalice nisu birali da budu na ulici, a njihovo prisustvo često je posledica napuštanja ili neadekvatne brige vlasnika.

Programi kao što je “uhvati, steriliši, pusti”, koji se primenjuju u mnogim gradovima, pokazuju se kao efikasno i humano rešenje za kontrolu populacije pasa lutalica, tako što omogućuju sterilizaciju pasa lutalica, uz istovremeno poštovanje prava životinja.

Često se dešava da pojedinci ili organizacije, pod izgovorom zaštite životinja, zapravo ostvaruju finansijsku korist kroz različite donacije, subvencije ili projekte. Ovo je ozbiljan problem koji, nažalost, baca senku na stvarne napore i humane inicijative usmerene ka dobrobiti životinja.

Ovaj princip, koji se uspešno primenjuje u glavnom gradu i većim urbanim sredinama, mogao bi poslužiti kao dobar primer za naš grad.

Autor teksta : Violeta Stamenković diplomirani pravnik

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde