Naslovna Društvo Kafa sa diplomatama u EU info kutku

Kafa sa diplomatama u EU info kutku

0

Gradski Portal 018 – 10.11.2016

Juče od 16 sati i 30 minuta u EU info kutku Nišlije mogle su da popiju kafu i da saznaju nešto više o diplomatama, njihovim poslovima i iskustvima.

Domaćini ovog događaja bili su Marion Vio, direktorka Francuskog instituta u Nišu, Stela Jovanović, počasna konzulka Republike Slovačke u Nišu i Miloje Branković, počasni konzul Republike Mađarske u Nišu. Ono oko čega su se svi složili jeste da je cilj svakog počasnog konzula širenje kulture, povezivanje gradova. Potrebno je mnogo ljubavi, želje i strpljenja, jer je to volonterski posao.

Stela Jovanović, za sebe kaže da je pre svega novinar, i da nije imala nameru da postane diplomata. Ona je kroz kulturu i zalaganje dobila priliku da postane počasni konzul Republike Slovačke u Nišu.

Miloje Branković, za sebe kaže da je privrednik od 1984. godine. Kao ni Stela, ni on nije imao veliku želju da postane diplomata. Kao privrednik sarađivao je sa mnogim ljudima i upravo ti njegovi kontakti prepoznali su njegove ljudske kvalitete, pa je tako od 2008. godine postao diplomata. „Biti diplomata znači povezati dva naroda, ali i prikazati jug Srbije malo bolje, resurse i na taj način mladim ljudima pružiti šansu da ostanu ovde i žive lepo“ – Miloje Branković.

Marion Vio u naš grad došla je pre dva meseca i radi za Francuski institut u Nišu, za koji kaže da je drugačiji od klasične diplomatije. Sarađuje sa lokalnim kulturnim organizacijama, organizuje francuske večeri i učenje francuskog jezika. Posećuje škole i bavi se edukacijom. Ono što voli u vezi Srbije i Niša, jeste istorija, tvrđava, ljudi, koji čak i po kiši izlaze. Kaže da joj se sve sviđa.

Na pitanje koje su sličnosti između ovih naroda i Srbije, naši domaćini rekli su da postoje određene povezanosti.

Stela Jovanović kaže da smo svi mi slični, a da te razlike koje postoje čine život lepšim i interesantnijim. Smatra da su Slovaci mirniji, dok smo mi bučniji i druželjubiviji, zato nas i vole i stalno su na našoj strani.

Srbija i Mađarska imaju takođe dosta sličnosti. Mentalitet, ponos, druženje, muzika, hrana.

Marion smatra da ako želite da razumete određenu kulturu morate naučiti jezik. Sličnosti koje ona primetila jesu glasno pričanje, ekspresivnost. Kaže da i Srbi i Francuzi vole debate,  brzo ljute ali se jos brže odljute.

Na kraju su složili da je ovo bio odličan događaj i da bi umesto kafe bilo bolje da je svako od domaćina doneo sprecijalitet zemlje koju predstavlja.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde