Naslovna Društvo Izveštaj sa održane druge regionalne radionice o klimatskim promenama

Izveštaj sa održane druge regionalne radionice o klimatskim promenama

0

„Politika u oblasti klimatskih promena – važnost uključivanja klimatskih promena u sektorske i lokalne/regionalne razvojne ciljeve”

RPK Niš, petak, 29. maj 2015. godine

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Program za razvoj UN i PROTECTA organizovali su drugu po redu radionicu o klimatskim promenama u okviru projekta “Drugi nacionalni izveštaj R.Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime“.

Cilj radionice bio je povećanje informisanosti interesnih strana na lokalnom nivou o politici, programima i projektnim aktivnostima u oblasti klimatskih promena, sa ciljem njihovog daljeg uključivanja u razvoj i primenu politika, programa i projekata u datoj oblasti, kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou.

Radionica je bila posvećena razmatranju napretka u sprovođenju politika klimatskih promena u kontekstu ispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza R.Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN-a o promeni klime kao i predstavljanje Drugog nacionalnog izveštaja R.Srbije i budućih razvojnih planova i mera koje će Ministarstvo preduzeti a sve u cilju smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Takođe, razmatrale su se i mogućnosti lokalne samouprave, nadležnih institucija, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva na aktivno uključivanje u procese smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Radionici su prisustvovali predstavnici svih zainteresovanih strana južne i zapadne Srbije: iz Niša, Pirota, Vranja, Knjaževca, Kruševca, Prokuplja, Preševa, Aleksinca…..

Tokom radionice predstavljeni su najveći izvori emisija GHG, poput enegetskog sektora i sektora saobraćja sa 40 miliona tona CO2 na godišnjem nivou, a potom slede poljoprivreda, upravljanje otpadom i industrija.
Predstavljene su mere mitigacije klimatksih promena i mogući scenariji za R.Srbiju do 2020. koji ukazuju da emisije uopšteno neće preći nekadašnje emisije iz 1990. godine. Takođe, diskutovalo se o klimatsim scenarijima za R. Srbiju, koji ukazuju da do kraja ovog veka, scenarija buduće klime pokazuju konstantan porast temperature na celoj teritoriji Srbije (od 0,7 početkom veka do celih 3.6 odnosno 4 °C do kraja veka) kao i porast godišnjih količina padavina.
Zaključak radionice je da postoji velika potreba za prilagođavanjem socio-ekonomskih sistema i razvojnih planova novim klimatskim uslovima (vodoprivreda, poljoprivreda, šumarstvo, zdravstvo, zaštita prirode i biodiverziteta, ekosistemi i ekosistemske usluge itd.).
Prisutnim učesnicima na radionice obratilis su se eminentni stručnjaci iz ove oblasti :

1. Ana Repac, Odsek za klimatske promene, Ministartvo poljoprivrede i zaštite životne sredine
2. Miroslav Tadić, UNDP
3. Prof. dr Aleksandar Jovović, Mašinski fakultet u Beogradu
4. Prof. dr Vladimir Đurđević, Fizički fakultet u Beogradu
5. Ana Seke, ekspert
6. Bojan Gajić, Uprava za komunalne delatnosti,energetiku i saobraćaj, grad Niš
Niš, 1.06.2015.

Projekti tim PROTECTA-e

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde