Povodom pedeset pet godina postojanja i rada Univerziteta u Nišu, Univerzitetska biblioteka „Nikola Tesla“ je organizovala izložbu pod nazivom „Vremeplov: zgrada Univerziteta u Nišu kroz vekove“.
Izložba, autora Gorana Marinkovića i Zorana B. Živkovića, obuhvata brojne fotografije i zanimljivosti iz istorijata zgrade Univerziteta, uključujući i neke do sada potpuno nepoznate javnosti.
Zainteresovani mogu pogledati izložbu u Velikoj sali biblioteke, svakog radnog dana od 7, 30 do 19,30.
Smeštena na desnoj obali Nišave, u blizini glavnog ulaza u Tvrđavu, zgrada Banovine u kojoj je sada nalazi Univerzitet u Nišu, smatra se jednim od najlepših zdanja u gradu. Izgrađena je 1889. godine, u neorenesansnom stilu, prema projektu bečkog arhitekte, zbog čega podseća na velelepna zdanja „carskog“ Beča. Njen istorijski značaj vezan je za 28. jul 1914. godine kada je u ovoj zgradi predsedniku vlade Kraljevine Srbije Nikoli Pašiću uručen telegram kojim Austro-ugarska objavljuje rat Srbiji. Tog dana u Nišu započeo je do tada najveći sukob u istoriji sveta – Prvi svetski rat.
U ovoj zgradi je 4.9.1914. potpisan sporazum o savezništvu sa Albanijom, zahvaljujući kojem je sačuvano mnogo života srpskih vojnika tokom povlačenja sa Solunskog fronta.Sa balkona ove zgrade 1917. godine tri evropska vladara ondašnjih centralnih sila, Austrougarske, Nemačke i Bugarske, posmatrala su poslednju paradu svojih vojnih jedinica pred svoj veliki poraz u Prvom svetskom ratu.
Danas je Banovina sedište Niškog univerziteta, Regionalne privredne komore, Zavoda za zaštitu spomenika Niša i Univerzitetske biblioteke „Nikola Tesla“.