Naslovna Društvo Izbegla lica dobila pomoć za igrdanju kuća

Izbegla lica dobila pomoć za igrdanju kuća

0

Gradski Portal 018 – 20.02.2018

Petrović Slavka je je kao izbeglo lice u vreme sukoba na teritoriji nekadašnje Jugoslavije došla iz mesta Maglaj, federacije BIH-a u Niš i nastanila se u Kamenici.

“Uspela sam uzeti parcelu i počela sam da gradim kuću. Ali ima još mnogo toga da se uradi . Imam tri ćerke i petoro unučadi i novac za koji sam danas potpisala ugovor pomoći će mi da završim mnoge radove na kući”, kaže Slavka Petrovićć, jedna od od sedam potpisnika ugovora koji je danas u Gradskoj kući potpisala sa gradonačelnikom Niša Darkom Bulatovićem radi rešavanje stambenog pitanja.

Gradonačelnik Niša je u ime Grada potpisao je sedam ugovore sa izbeglim licima koja su konkurisala u okviru potprojekata Regionalnog stambenog programa,a sa ciljem trajne stambene integracije izbeglih lica iz bivših republika SFRJ. Korisnici sa kojima su potpisani ugovori su započeli izgradnju svojih stambenih objekata u sopstvenoj režiji,ali u nedostatku finansijskih sredstava nisu u celosti uspeli da ih privedu nameni,odnosno završetku. Ova konkretna pomoć u građevinskom materijalu, a po proceni stručnih građevinskih lica,angažovanih od strane jedinice za upravljanje projektima i Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije,će obezbediti trajno stambeno zbrinjavanje,odnosno funkcionalno stanovanje.

“ Ovo je pod projekat Regionalnog stambenog programa koji ima za cilj integraciju izbeglih lica iz bivših jugoslovenskih republika. Visina sredstava koju jedna porodica dobija je je 9000 evra . ukupna vrednost projekta je 56.000 evra. “ rekla je gradska većnica Tijana Đorđević.

Grad Niš,ne učestvuje svojim sretstvima u implementaciji ovog potprojekta,ali je obezbedio stručne službe,sproveo javnu nabavku i odradio većinu administrativnog dela. Da bi sve ovo bilo realizovano Gradonačelnik je imenovao Komisiju,koja se bavila procedurom i odradila i terenske provere. Nosilac svih aktivnosti bila je Kancelarija za izbeglice i migracije Grada Niša. “ Uslovi za konkurisanje bili su definisani u javnom pozivu. Pravo na konkurs su imala lica koja su bila u statusu izbegllih lica ili koja su sada u tom statusu. Na konkurs se javilo devet porodica ali je odmah utvrđeno da dve ne ispunjavaju uslove konkursa , jer su domicini odbačene su kao neosnovane”, rekao je Boris Nužda, poverenik za izbeglice i migracije grada Niša. Konkursna komisija je utvrdila da ostali učesnici a  njihovi objekti ispunjavaju uslove konkursa.

Činjenica je da su očekivali veći broj lica koji će aplicirati na javni poziv, ali što zbog toga što nisu uspeli da obezbede potrebnu dokumentaciju, nisu imali legalizovane objekte niti su podneli zahteve za legalitzaciju. Neki su odustali jer “ im je bilo komplikovano da popunjavaju svu potrebnu dokumentaciju a drugi su propustili rok iz nama nepoznatih razloga”, dodao je Nužda. Danas u Nišu u izbegličkom statusu je oko 80 lica., mada se taj broj svakodnevno menja. Između 1800 I 2000 je bivših izbeglica , onih koji su poreklom sa prostora republika bivše Jugoslavije. Ova lica imaju pravo na neke vidove pomći, kaže Nužda.

Komeserijat za izbeglice i migracije republike Srbije iz budžeta republike Srbije svake godine odvaja sredstva za pomoć u sličnim projektima, pre svega radi nabavke građevinskog materijala Grad Niš na sva budžetska sredstava izdvaja po 10 procenata svog učešća. Nužda je najavio i izgradnju stanova za 60 porodica, izbeglica koje će na ovaj način “ dobiti trajno stambeno zbrinjavanje”.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde