Organizovanjem aktivnosti i prikazom vežbi u stacionaru „Radon”, Institut „Niška Banja” tradicionalno je obeležio Svetski dan fizioterapeuta. Ova globalna manifestacija, koja se svake godine slavi 8. septembra, ima za cilj da podigne svest o značaju fizioterapije i njenoj ulozi u očuvanju zdravlja.
Tema ovogodišnjeg dana fizioterapeuta je bol u donjem delu leđa, jedan od vodećih uzroka invaliditeta u svetu.
„Kičmeni stub je i te kako važan za održavanje uspravnog stava čovečijeg tela. Moramo posvetiti pažnje našem pravilnom držanju. Zbog toga, ove godine, ovaj dan posvećen je bolu u donjem delu leđa“, rekla je dr Rozita Filipov, načelnica odeljenja E-rehabilitacije na Institutu.
Ona navodi da je njihov cilj da pokažu vežbe koje se mogu raditi i u kućnim uslovima. Takođe, te vežbe je moguće pronaći i na njihovom sajtu.
Prema podacima, preko 619 miliona ljudi širom sveta pati od ovog problema, što predstavlja značajan porast od 60% u poređenju sa 1990. godinom. Institut je naglasio da se do 2050. godine očekuje da broj obolelih poraste na čak 843 miliona.
„Ubrzani tempo života, loše životne navike sve to dovodi do bola u leđima. Svaki 13. čovek na svetu boluje od kičme. Onaj koga ne bole leđa, taj je srećan čovek. Pacijente obučavamo shodno dijagnozi, imamo razne vrste vežbi i razne dijagnoze. Za to brine tim lekara koji to savršeno odradi, dijagnosticira i onda mi dobijemo pacijenta kome treba da pokažemo kako da pravilno radi vežbe, pravilno držanje, zaštitne položaje za kičmu“, navela je Marija Stanojević, odgovorni fizioterapeut Instituta „Radon“.
Direktorka Instituta prof. dr Marina Deljanin Ilić ističe da su fizioterapeuti jedan od oslonaca u procesu rehabilitacije, kako kardiovaskularnih bolesnika, tako i bolesnika sa lokomotornim problemima i svim ostalim oblicima rehabilitacije.
Fizioterapeuti su zajedno sa učenicima srednje Medicinske škole prikazali vežbe, koje bi trebalo da se rade u cilju očuvanja pokretljivosti kičmenog stuba i prevencija bola u leđima.
Problemu s kičmom nastaju još u ranim godinama, opominju fizioterapeuti, i ističu da je važno sa decom raditi na tom problemu kroz igru i pravilno držanje kičme uz naslon stolice pri sedenju.