Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski razgovarala je u Gradskoj kući sa pomoćnikom ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandrom Bogićevićem o stanju u toj oblasti na području Niša.
“Veliko mi je zadovoljstvo da ovde u Nišu vidimo pomoćnika ministra poljoprivrede, gospodina Bogićevića, i da razgovaramo o nekim projektima o kojima smo planirali da razgovaramo možda i ranije, ali je sada bio pravi trenutak. Razgovarali smo i o subvencijama i možemo reći da su subvencije ove godine finansijski bile najuspešnije, u smislu da smo odvojili 70 miliona za subvencije. Grad Nišu je najveći deo novca već utrošio, ostale su dve mere koje su otvorene do 15. oktobra i mislim da ćemo sam novac koji je planiran uspešno podeliti našim poljoprivrednicima. Ono što je još bitno, moram reći da je prvi put ove godine odrađena i kontrola, svaki poljoprivrednik i svaka aplikacija bila je izkontrolisana i tek nakon toga, posle svih provera i dokumentacije i onoga što smo videli na licu mesta, mi smo pristupili izradi ugovora. Očekujemo da, komisija će potvrditi to do kraja meseca ili početkom oktobra, imamo svečano uručivanje ugovora, koje će podeliti gospođa Sotirovski. Takođe smo razgovarali i o nekim zajedničkim stvarima koje možemo uraditi sa Republikom, u smislu da pomognemo oko realizaciji neke fabrike ili nekog sajma koji bi se odnosio na proizvođače vina i rakije” izjavio je Slobodan Ranđelović član Gradskog veća zadužena za poljoprivredu.
“Moram da kažem da se, u odnosu na prethodnu posetu, vidi da je dosta više uloženo u poljoprivredu, a to se vidi iz budžeta koji je opredeljen za ovu godinu, a to je 70 miliona. Niš je treći po budžetu shodno veličini grada, ali mislim da su to ozbiljna sredstva i vidi se jedan pomak i ozbiljan rad, gde mislim da je gradonačelnica uložila veliki napor da razume poljoprivrednike i to se dokazuje ovakvim budžetom, koji će iduće godine biti i veći. Pričali smo o problemima koje imaju poljoprivrednici, ne samo u ovom delu Srbije, nego i u celoj Srbiji. Ono što nedostaje, to smo se složili i na tome moramo raditi u budućnosti, to su preradni kapaciteti. Nažalost, mi smo zemlja koja najviše izvozi sirovinu, koja je najjeftinija, i nemamo, nažalost, zatvoren taj krug celog procesa od proizvodnje do prerade i to je ono što je sada Srbiji potrebno, na čemu mi kao Ministarstvo i Vlada Republike Srbije na čelu sa predsednikom, moramo da radimo, a to je taj zatvoreni krug gde će poljoprivredni proizvođači imati veću finansijsku dobit, jer znamo svi da je sirovina najjeftinija, a proizvod je mnogo skuplji. To je ono što moramo svi, sa lokalnim samoupravama i sa Vladom, da radimo, da podižemo u svim delovima Srbije proizvodne kapacitete, jer to je budućnost i onda nećemo dolaziti u situaciju da ne znamo šta ćemo da radimo sa krompirom i sa paradajzom i sa malinama i sa višnjama. Kada vi imate hladnjače, mislim da će biti mnogo lakše, da takvih problema neće biti. Ono što je bitno, pričali smo o još nekim projektima koji bi mogli da se urade i treba da se urade. Jug Srbije sam po sebi je veoma slab sa prirodnim kapacitetima, tu mislim na hladnjače i na mlekare i na klanice i mislim da Ministarstvo sve čini i svojim merama i subvencijama, uz ovo što čine i gradovi i opštine, i manje-više poljoprivrednici sada i znaju za subvencije i dosta njih koristi to, ali proizvođačima treba pomoći, edukovati ih da svoj proces proizvodnje prošire i da ga upotpune sa preradom. Još moram da se zahvalim i gradonačelnici, a i direktorima Savetodavne stručne službe Niš na izuzetnoj saradnji, jer smo i hteli u ove prethodne 3-4 godine da napravimo tu vertikalu između Republike i gradova i opština i Poljoprivrednih stručnih službi, jer su one nosilac znanja i kontakata prvih sa poljoprivrednim proizvođačima na terenu, tako da se ispostavilo u praksi da gde nije bila dobra ta koordinacija, tu su poljoprivrednici bili, da tako kažem, zakinuti i za informaciju i za edukaciju i tu su bili i loši rezultati” izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede gospodin Aleksandar Bogićević.
Da li se radi na rešavanju problema garantovane cene za poljoprivrednike ?
“Mi smo skoro na Skupštini doneli Zakon o poljoprivrednim proizvodima, gde ćemo od iduće godine ove situacije kao što smo imali sa krompirom, paradajzom i tako dalje moći da izbegnemo. Tim Zakonom smo omogućili da prvo naši poljoprivredni proizvođači prodaju svoje proizvode, pa tek onda ono što moramo- da imamo slobodnu trgovinu, što je utvrđeno sporazumima. Na te probleme na terenu koje smo mi konstatovali, koji iskaču, reagovali smo tim Zakonom. Mi ćemo naredne godine to da uradimo i nadam se da će to biti- da prvo svoje proizvode prodamo, a onda da uvozimo. Što se tiče premije za mleko, jedan od sektora koji je sad u najvećem problemu, a to je sektor proizvodnje mleka, na inicijativu predsednika Vučića i Ministarstva, ono što smo mogli da uradimo u ovom trenutku to je povećanje premije za mleko za tri dinara, tako da ona sada iznosi 10 dinara. To je nešto što je sad u ovom trenutku, ali tu mora da se nađe sistemsko rešenje. Država kroz sve svoje subvencije dosta pomaže, međutim tu imamo problem sa mlekarama, one moraju da daju neki napor. Juče sam bio u Kruševcu, jedna mlekara je, na sve ovo što država daje i Ministarstvo, podigla cenu za 10 dinara. Uz državu koja pomaže, tu i mlekare moraju da učestvuju, ali to pitanje mora da se reši sistemski i mislim da ćemo to u narednim godinama rešiti. Kao što rešavamo pitanje i probleme sa voćem i povrćem, tako mora doći na red i mleko i došlo je već. Ovo što smo sada mogli da uradimo, to je povećanje premije za mleko za 3 dinara” izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede gospodin Aleksandar Bogićević.