Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski obišla je sa svojim saradnicima lokale u Tvrđavi koji su namenjeni zanatlijama.
Ovom prilikom je Dragana Božić iz Turističke organizacije Niša istakla važnost unapređenja turističke destinacije, kreiranjem novih proizvoda.
„Svakako da je niška Tvrđava najinteresantnija našim turistima i svaku pešačku turu počinju upravo iz niške Tvrđave, a zatim obilaze sve ostale lokalitete u našem gradu. Izuzetno je značajno za Turističku organizaciju Grada Niša, ali i za sve građane, da upotpunimo dosadašnji sadržaj niške Tvrđave, ne samo koncertima, festivalima i muzičkim sadržajima koji su se do sada održavali na letnjoj sceni, nego želimo da pozovemo sve naše zanatlije i udruženja, žena, dece, porodica, sportista…da sve svoje manifestacije održavaju na ovom prostoru.”
U skladu sa tim, Grad je otpočeo saradnju sa zanatlijama postavljanjem kućica namenjenih njima u Tvrđavi.
„Pokazalo se veliko interesovanje Nišlija za to što rade naše drage dame, a to je očuvanje nematerijalne tradicije srpskog naroda. Upravo zbog toga se rodila ideja da u Nišama, koje postoje u okviru niške Tvrđave, pored Beogradske kapije, otvorimo vrata za radionice koje bi se održavale tokom dana, posebno tokom letnjeg perioda”, rekla je Božić, pa dodala:
“Sada imamo prijave svih udruženja, ali i pojedinaca, za otvaranje nekih orijentalnih restorana i predstavljanja nacionalne kuhinje, kao i pravljenje određenih programa i turističkih proizvoda koje su ljudi videli u svetu, odnosno pozicioniranjem turista na prirodnom platou Tvrđave, gde bi se organizovali izleti i pričalo turistima o istorijskom značaju ove građevine, a nadam se da će i Beogradska kapija zaživeti tokom letnjeg perioda i da ćemo svakog vikenda imati organizovane muzičke sadržaje.”
Ona je istakla da je saradnja sa zanatlijskim udruženjima izuzetno važna zbog podsticanja najmlađih da nastave tradiciju.
“Da svi zajedno očuvamo srpsku tradiciju, da je predstavimo turistima i upoznamo ih sa našim identitetom. Mislim da se nalazimo na jednom od najlepših mesta južne Srbije i da ćemo na ovaj način pokrenuti ne samo turizam Grada Niša, već i regiona, jer to i jeste cilj.”
Priliku za promociju svojih proizvoda na ovaj način dobija i udruženje “Višnja”, a Maja Sević iz ovog udruženja smatra da je ovo fantastična prilika za sve koji se bave starim zanatima.
“Sva udruženja su oduševljana prostorom, da može da se bude deo same turističke ponude našeg grada. Lepa je stvar što smo mi već godinama unazad ostvarili odličnu saradnju i sa Gradom, i sa Turističkom organizacijom, i Sekretarijatom za kulturu, koji su prepoznali značaj naših zanata i zanatlija. Naš je plan da ovde stalno organizujemo manifestacije, i da svakog vikenda imamo dešavanja. Recimo, izložba šešira, izložba ćilima, nakita…gde bismo pokazali kako se ti proizvodi ustvari rade i gde bi sami posetioci imali mogućnost da izrađuju.”
Turističku regiju istočne i južne Srbije kao osnov za razvoj ovog polja u prvi plan je stavila i gradonačelnica.
„Nešto što je osnov za razvoj turizma jeste pravljenje turističke regije istočne i južne Srbije, bez koje Niš kao administrativni centar neće moći da se razvija u turističkom smislu. Za poslednje dve godine smo završili sve ono što se tiče Cerijanske pećine, koja će biti jako važan segment naše turističke ponude. Uz to, Niška Banja ima novo šetalište i preuređenu fontanu, i Kulište za koje se toliko već borimo da imovinski rešimo i povratimo, da bismo dobili prelepe bazene sa termomineralnom vodom, što je prioritet Grada”, navela je Sotirovski, pa istakla:
“Ono što za ove dve godine ističemo jeste Medijana. Pokrenuli smo rekonstrukciju arheološkog nalazišta koje je zatvoreno više od 10 godina i nadam se da ćemo uspeti da se ona što pre otvori, što je bio plan još prošle godine. Sada smo od Ministarstva turizma dobili novu finansijsku podršku od 20.000.000 dinara za uređenje pojedinih segmenata logora, same Medijane i Ćele kule.”