Naselje Crvena Zvezda u GO Palilula je naselje sa velikim problemima koje ćemo zajedno sa ljudima koji žive u samom naselju ali i sa romskom populacijom koja, takođe živi ovde, zajedno rešavati, kazala je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski koja je sa sardnicima, direktorima javnih preduzeća i predsednikom GO Palilula obišla ovo naselje u aokviru akcije karavan. Razgovarala je sa građanima o problemima koje imaju, a koje se uglavnom svode na veliki broj divljih deponija kojima je naselje okruženo a ima ih i u samom naselju, na zelenim površinama, u međublokovskom prostoru, pored ulice. Jedno od rešenja ovog problema o koje je bilo reči i sa građanima je izgradnja reciklažnog centra koja je juče započeta. Da je naselje Crvena Zvezda bukvalno naselje divljih deponija govori i podatak da se sa ove teritorije godišnje izveze otpad koji čini više od 50 posto otapada koji se na godišnjem nivou izveze sa teritorije celog grada.
„ Reciklažni centar koji će se nalaziti ovde i u kome će se odlagati sav materijal koji, pre svega pripadnici romske populacije, donose kao sekundarne sirovine. O njemu će računa voditi JKP „Medijana“ koje će ovde imati jednu svoju bazu.Paralelno sa tim radićemo na onome što građani ovog naselja traže a to su zelene površine, uređenje mežublokovskog prostora, sklanjanje svih nelegalnih objekata sa ovog prostora“, kazala je Sotirovski.
Dodala je da se stanari ovog naselja sa ovim problemima nose već 40 godina i niko do sada nije bio istrajan na toj ideji da ovi problemi budu rešeni do kraja.
„To je za nas dodatna motivacija da ono što dogovorimo i ispunimo mada će ovo biti jedan od najtežih zadataka i izazova. Ovo nije problem sa vodovodom ili kanalizacijom ili asfaltom. Ovo je trajni proces koji ćemo morati da pratimo svi, i romska populacija sa kojim smo dogovorili kako i na koji način da smanje deponije pored Prirodno –matematičkog fakulteta oko samog i u samom naselju Crvena Zvezda i ostali građani iz naselja“, dodala je Sotirovski.
Gradski većnik Miroslav Đokić je objasnio kako će funkcionisati reciklažni centar koji treba da zasutavi formiranje deponija prepune svakojakog otpada preko puta PMF-a.
„Izgradnja reciklažnog centra je počela i u prvoj fazi će zauzeti površinu od 10 ari.Centraom će upravljati JKP „Medijana“ a ideja je da neformalni sakupljači sekundarnih sirovina koji žive u ovom naselju iste te poslove mogu da obave na jednom mestu i tako dođu do prihoda od koga žive a sa druge starne da sačuvaju životnu sredinu u kojoj i oni i njihove komšije žive.Sada su svi saglasni sa tim da ovo nije sredina koja je dostajna života, da su im potrebne zelene površine i da ne žele da budu okruženi otpadom“, kazao je Đokić.
Prema njegovim rečima sve površine koje su sada deponije biće pretvorene u zelene površine, a zajednički zadatak svih biće da one to ostanu i u budućnosti.
„U okviru projekta Smart siti, pametni grad, koji je Grad Niš dobio kod Ministarstva inovacija, u ulicama oko Prirodno-matematičkog fakulteta biće postavljeno desetak kamera sa kontrolnim centrom u Komunalnoj miliciji tako da će oni koji su pravili deponije na lokacijama koje su već poznate biti i sankcionisani“, dodao je Đokić.
Ivan Mihajlović kaže da se sada uspostavlja sistem za rešavanje problema divljih deponija.
„Godišnje se sa lokacije u naselju Crvena Zvezda ukloni 3600 metara kubnih otpada što je više od polovine ukupnog otpada koji se ukloni sa divljih deponija na teritoriji grada iz redovnog programa plus vanerdnog programa sa divljih deponija“, kazao je Mihajlović.
Dodao je da ovakav način prikupljanja otpada bliži građanima i omogući će im da brže i jednostavnije otklanjaju otpad ali i da ga selektuju i rade reciklažu.
„Projekat nas košta koliko i ukupni troškovi sakupljanja otpada na godišnjem nivou sa teritorije grada ali ćemo jednom zauvek postaviti sistem koji će biti efikasan i koji će i sakupljačima sekundarnih sirovina i otkupljivačima pa i Medijani omogućiti da bolje i efikasnije upravlja otpadom“, zaključio je Mihajlović.