Naslovna Društvo Gradina se vraća starom ritmu. Izašao prvi broj za 2024. godinu, a...

Gradina se vraća starom ritmu. Izašao prvi broj za 2024. godinu, a već spremna i nova izdanja

0
Gradina
Gradina

Upravo je iz štampe izašao najnoviji 108. broj kultnog časopisa „Gradina“. Do decembra će se ubrzanim ritmom pojaviti iz štampe i ostala tri broja za 2024. godinu. Redakcija ovog časopisa obradovala je svoje čitaoce vešću da će sa početkom 2025. godine „Gradina“ redovno izlaziti četiri puta godišnje, u tromesečnom ritmu.

Ovaj časopis je pokrenut 1900. godine, a neprekidno izlazi od 1966. Osnovna tema novog broja 108/2024 je 90. godišnjica rođenja Branka Miljkovića, čemu je posvećeno nekoliko tekstova

Na osnovu običaja da novi broj časopisa otvaraju značajni srpski pisci, ujedno i dobitnici neke od niških književnih nagrada iz prošlih godina („Branko Miljković, „Stevan Sremac“…), u ovom broju objavljena je poezija Bojana Vasića, dobitnika nagrade „Branko Miljković“ za 2022. godinu. U posebnom bloku „Gradina“ objavljuje i književne dokumente, koji su pratili dodelu nagrade prošle godine, govor dobitnika na uručenju i saopštenje žirija.

Takođe, objavljeno je i 18 pesama isto toliko pesnika, čija je osnovna inspiracija bila poezija, život i delo Branka Miljkovića, kao i tekst dr Lune Gradinšćak koji je takođe posvećen Miljkoviću, odnosno njeno predavanje, koje je održala u Nišu povodom svog doktorskog rada „Metanoja u pesništvu Branka Miljkovića“.

Drugi deo „Gradine“ je posvećen klasiku indijske savremene književnosti Premčandu, indijskom revolucionaru i književniku. Premčandovo ime je u hindskoj književnosti i kulturi isto tako važno i slavljeno kao Njegoševo i Vukovo ime kod nas.

U ovom broju „Gradine“ poeziju objavljuju i pesnici mlade generacije Amar Ličina, Lena Petrović i Marija Petranović Šerifović.

Prozu potpisuju pisac i istoričar umetnosti Igor Ril i niški književnik Radosav Stojanović.

U „Razgovorima u Gradini“ sa poznatim niškim profesorom, matematičarem i književnikom Stojanom Bogdanovićem razgovara pesnik i književni kritičar Miroslav Todorović. Teme razgovora su višedecenijsko naučno i književno delo Stojana Bogdanovića, njegov život i pogledi na stvarnost i umetnost.

Kritike o književnim delima potpisuju Nikola Živanović i Sofija G. Janković.

U vizuelnom delu, objavljene su reprodukcije slika Veselina Markovića i skulptura Alekse Markovića, likovnih umetnika iz Knjaževca.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde