Grad Niš ugostio je predstavnike kancelarije „Nica svetska kulturna baština“, s ciljem da gošća iz Francuske pomogne Nišu da svoje spomenike kulture kandiduje za listu svetske baštine. Nakon sastanka obišli su tri lokacije, a održali su i prezentaciju o svom procesu.
Predstavnici kancelarije iz Nice, koji su nakon sedmogodišnjeg procesa rada na dosijeu „Nica, grad zimskog odmarališta” dospeli na Uneskovu listu, sa čelnicima grada Niša su obišli Ćele kulu, Memorijalni kompleks „12. februar“ i Arheološko nalazište „Medijana“.
Pomoćnica gradonačelnice za međunarodnu saradnju Jovana Mitić istakla je da će ekspertski tim nakon obilaska sastaviti izveštaj, i očekuje da utisci i predlozi budu saopšteni i Gradu Nišu.
Direktor kancelarije „Nica svetska kulturna baština” Olivije Anri Sambuki istakao je da je ovo nastavak saradnje koja je započeta pre dve godine.
„Želeli smo da uzvratimo posetu i uživali smo u današnjem obilasku Niša sa gradonačelnicom. Nakon ove jutrošnje posete koja nas je inspirisala, očarala i impresionirala, želeli bismo da govorimo i o slučaju Nice, odnosno, kako je Nica dospela na listu svetske kulturne baštine. Nadamo se da će to biti i slučaj i sa gradom Nišom“, poručio je Anri Sambuki.
O putu Nice do Uneskove liste govorio je kolega Olivijea Anrija Sambukija Fransoa Lakijez. On je istakao da spomenici prirode i kulture pripadaju čitavom čovečanstvu, ne samo državama u kojima se nalaze.
Upoređujući procese očuvanja spomenika u Srbiji i Francuskoj istakao je da je jedina razlika što se o tome u Francuskoj brine Ministarstvo ekologije, dok u Srbiji Ministarstvo kulture.
Upravo će Grad Niš preko Ministarstva kulture podneti kandidaturu, da se neki od bisera Niša nađe na Uneskovoj listi. Put gošće iz Nice je trajao sedam godina, što govori da je to mukotrpan i naporan proces.