Fabrici je istakao da je osnovna ideja odobrenih projekata da se unapredi kvalitet života gradjana.
„Evropska unija već godinama unazad saradjuje se Srbijom kroz različite projekte koji su u početku ispunjavali najhitnije potrebe gradjana za infrastruktom, a onda su se u kontiutetu razvijali novi projekti“, kazao je Fabrici.
Danas, dodao je on, govorimo o budućnosti kroz digitalizaciju koja je jedan od najvećih izazova u oblasti naučnih dostignuća, transparentnosti, inovacija, veštačke inteligencije, otvorenih podataka.
„Pred nama je veliki izazov i to je jedan od razloga zašto GIS sada nekome deluje apstraktno, ali je on instrument za upravljanje velikom količinom podataka. Drugi izazov je kako da te podatke iskoristimo za projekte koji su namenjeni gradjanima. To može da bude planiranje, katastar, saobraćaj, turizam“, istakao je Fabrici.
Kako je istakao Fabrici, Evropska unija će preko razvojnog programa EU PRO sa dva miliona evra podržati nabavku softvera i hardvera, i druge računarske opreme koja će pomoći lokalnim samoupravama da na jednom mestu prikupljaju, obradjuju i upravljaju prostornim podacima, dok će zaposleni u lokalnoj administraciji proći obuke za rad u GIS-u.
Šefica Kancelarije UNOPS-a u Srbiji Mikela Telatin istakla je da GIS predstavlja veoma važan instrument koji omogućava prikupljanje, upravljanje i deljenje prostornih podataka.
„Čestitamo dobitnicima sredstava na inovativnosti ideja koje su sada prijavili u okviru konkursa, recimo za mapiranje sistema vodosnabdevanja, za gradjevinske zone. Radi se o brojnim inicijativama koje će nam dati nove mogućnosti“, izjavila je Telatin.