Povodom 92. rođendana Narodnog muzeja, kao i 80 godina od početka radnih akcija i Dana dobrovoljnog omladinskog rada, kustosi narodnog muzeja pripremili su izložbu „Tragom mladosti – niška omladina na radnim akcijama”.
Na izložbi su hronološki prikazane omladinske radne akcije, kao i brojne medalje i bedževi koji su dodeljeni učesnicima u obnovi infrastrukture i društva uopšte. Omladinske radne akcije oduvek su bile više od fizičkog rada, stvorena su mnoga prijateljstva, a rođene su i brojne ljubavi.

„Nama je tema bila romantična. Počeli smo od romantične i sentimentalne varijante. Svima su nam u glavi bili „Prekobrojna” i Boba i Marija na radnim akcijama, kao i mnoge priče svih oko nas, svako je bio na nekoj akciji. Pokazala se kao mnogo teža, sa mnogo više slojeva i dubine. Trudili smo se da hronološki ispratimo šta se to dešavalo. Radne akcije jesu jedan svojevrsni sociološki fenomen u našem društvu. Postojale su i u drugim društvima ali nikako u toj meri u toliko godina”, ističe Bojana Milenković, jedna od autorki izložbe.
Izložbu je otvorio Sibin Stefanović, nekada učesnik brojnih omladinskih radnih akcija, a sada predsednik Kluba brigadira u Nišu. On je prvo okupljene, kao i svoje nekadašnje kolege pozdravio rečima. „Drugarice i drugovi brigadiri, zdravo!”.

„Ja sam bio oduševljen radnim akcijama, kao i svi mladi, koji su bili na radnim akcijama. Naravno, bilo je ograničeno, nisu svi mogli da odu. Bilo je mnogo kojih su hteli. Ima mnogo sećanja. Bilo je puno ljubavi i druženja. Organizovale su se radi druženja i sklapanja prijateljstva. Rad je bio tu, ali nije bio u prvom planu”, prisetio se Sibin Stefanović.
Ovom izložbom Narodni muzej Niš je obeležio svoj 92. rođendan. Muzej je osnovan 1933. godine, a osnovala ga je grupa zaljubljenika okupljena oko te godine osnovanog Muzejskog društva, čiji su najistaknutiji članovi bili i njegovi osnivači – Adam Oršić Slavetić, Rudolf Bratanić, Borivoje Gojković, Aleksandar Nenadović i Borivoje Popović.

„Osnivači su bili građani Niša, ljubitelji starina. Zaposleni u Muzeju se trude da prikupe i čuvaju veliko blago našeg grada i okoline. Danas Muzej čuva 40.000 predmeta”, navela je muzejska savetnica i istoričarka Marina Vlaisavljević.