Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sa svojim saradnicima obišla je „Gradsku toplanu“ u Nišu, gde se trenutno radi rekonstrukcija sistema daljinskog grejanja.
Gradska toplana Niš je jedna od najvećih toplana u Srbiji koja zagreva 30.000 domaćinstava i jedina je toplana u našoj zemlji koja je bila učesnik svih faza programa rehabilitacije sistema daljinskog grejanja, koju Ministarstvo sprovodi sa Nemačkom razvojnom bankom.
U toku je rehabilitacija kotlarnice „Krivi vir” i 6,6 km toplovodne mreže u Gradskoj toplani Niš. Do početka naredne grejne sezone Nišlije će imati pouzdanije grejanje i čistiji vazduh jer će se rehabilitacijom značajno smanjiti emisija štetnih gasova iz ove toplane, poručila je ministarka Đedović Handanović.
„Niška toplana je efikasna u smislu gasa. Međutim, mi želimo da idemo korak dalje, a to je da prelazimo na obnovljive izvore energije. Da se oslanjamo na lokalne izvore energije. Pre svega na reku Nišavu koja ima ogroman energetski potencijal. U tom smislu je u planu uvođenje toplotnih pumpi, da kotlarnice sa gas pređu na toplotnu pumpu, da koriste lokalne resurse i prirodni. U tu svrhu da budemo još energetski efikasniji“, rekla je ministarka rudarstva i energetike.
Računajući i buduća ulaganja u nišku toplanu, biće uloženo ukupno 13 miliona evra, od čega 4,2 miliona u radove koji su u toku.
Ona je pohvalila Nišlije što aktivno učestvuju u pozivima da energetski saniraju svoje kuće i najavila novi projekat, za koji će izdvojiti 50 miliona dinara za subvencije.
Inače, računajući današnje posete ministarke Đedović i ministra Vesića, preko deset ministara u Vladi Srbije je u protekle dve nedelje posetilo Niš.
„Projekat rekonstrukcije glavne toplane „Krivi Vir“ ima nekoliko komponenti. Jedna je od njih je zamena dimnjaka na kotlarnici K1 i K2. zbog toga što su stari i dotrajali. Pored toga imamo i ekonomsku meru ugradnju neutralizatora u sva tri dimnjaka. Očekuje se povećanje energetske efikasnosti dva do četiri posto. Ekološka mera je ugradnja gorionika sa nižim emisijama azotovih oksida, koji su glavni polutanti u sagorevanju prirodnog gasa“, poručio je v. d. direktora JKP „Gradska toplana“ Predrag Milačić.
On je dodao da se preko 96 posto energije proizvodi na gas, dok ostatak iz mazuta, lakog lož ulja i električne energije.