Izgradnja nove zgrade porodilišta, dečije klinike i hirurgije trebalo bi da počne u proleće naredne godine, naveo je Dejan Mitić, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Niš. Nova zgrada će imati tri puta veću površinu od trenutne, a planirano je da bude gotova do 2027. godine.
Danas je otvoren 26. Simpozijum „Niški dani”. Tom prilikom dr Dejan Mitić istakao je da će izgradnja nove zgrade porodilišta, koja će se nalaziti na sadašnjem parkingu iza Kliničkog centra, početi na proleće naredne godine.

„Prvo je planirana rekonstrukcija bolnice. Međutim, utvrdilo se da nema dovoljno prostora na našoj klinici da bi se obezbedili pravi uslovi za naše pacijenktinje. Planirano je da se napravi nova zgrada ginekološke klinike. Ova godina služi da bi se stvorili projekti. Grad Niš učestvuje sa generalnim planom i nova bolnica će imati tri puta više kvadrata nego postojeća. Biće stvoreni uslovi kao u najboljim bolnicama u svetu”, istakao je dr Mitić.
Ovaj skup okuplja sve kliničke centre iz Srbije, a učestvuje oko 250 stručnjaka iz oblasti ginekologije i akušerstva. Ovogodišnji „Niški dani” organizuju se pod nazivom „Novine u ginekologiji, perinatologiji i akušerstvu”.
„Naša iskustva u vantelesnom oplođenju, jer to se tiče demografije, apsolutno je u skladu sa svim svetskim trendovima. U vantelesnom oplođenju u celom svetu jedna trećina žena ostane trudna, a jedna četvrtina rodi. Upravo taj odnos se menja, zbog odlaganja rađanja i zbog jajnih ćelija koje su sve starije. Najnoviji pristup tome je donacija jajnih ćelija”, naveo je rukovodilac Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Prof. dr Jelena Milošević Stevanović iz Porodilišta, ističe da se na toj klinici adekvatno prate svetski trendovi i saglasna je da se najviše napredovalo u oblasti vantelesne oplodnje.

„Dosta je veliki napredak u poslednjim godinama postignut naročito u oblasti vantelesnog oplođenja i perinatološke zaštite. Što se tiče protokola sa kojima radimo u korak sa svetom. Možda nam nedostaje adekvatna oprema u pojedinim segmentima, prostor u kome radimo i takve tehničke stvari”, rekla je dr Milošević Stevanović.
Ona zaključuje da je sada dosta više načina kako se pomoći pacijentkinjama koje žele da zatrudne – zamrzavanje embriona i donacije reproduktivnog materijala, što se radi i u niškoj klinici.