Naslovna Društvo Direktor kliničkog centra Perišić: „Ne plašite se vakcine, plašite se bolesti“

Direktor kliničkog centra Perišić: „Ne plašite se vakcine, plašite se bolesti“

0
prof dr Zoran Perišić foto: GP018

Direktor Kliničkog centra Zoran Perišić govorio je danas o situaciju sa pandemijom u gradu.

„Ja sam za radikalnije mere. To su za početak kovid propusnice, ako je to obaveza, vakcinacija zdravstvenih radnika i radnika u javnim službama, u tom slučaju i to. Na Medicinskom fakultetu i Kliničkom centru već smo to sproveli. Ni lekari na stažu i specijalizaciji ne mogu više da dolaze ako nemaju sve elemente koji su potrebni za kovid propusnice“, rekao je Perišić, pa pojasnio kakva je situacija sa pandemijom:

„Što se tiče stanja u kovid objektima, u Kliničkom centru je nešto manje od 400 pacijenata. Puna infektivna klinika, dvanaestoro pozitivne dece, devet pozitivnih trudnica i porodilja, gotovo pun šok. Ima mesta i u banji i u stacionaru, ako što je uvek bilo mesta za bolesne ljude, alitalas ne jenjava. Juče je ponovo bilo gotovo 350 novozaraženih i ne zaboravite da pacijenti ne idu prvog ili drugog dana u bolnicu, ve 7, 10 ili 12. dana, a mi, u ovom trenutku, u Nišu imamo gotovo 15.000 zaraženih. Oni koji su dokazano zaraženi u poslednjih 10-15 dana i u izolaciji sa njima verovatno ima novih zaražavanja još nekoliko hiljada ljudi. Posledice su neminovne, prelivaće se na decu i starije pre svega.“

Rekao je i da pokušavaju da održe non kovid sistem.

„Mi pokušavamo da održimo non-kovid sistem i on najviše trpi zbog kovid pacijenata. Pokušavamo da, u situaciji kad su sve bolnice u kovid režimu, u Leskovcu, Vranju, delu Kruševca, Pirotu, Zaječaru…Mi zbrinjavamo sve ortopedsko, neurohiruško i sve druge za koje nema ko da zbrine u regionu. Angažovanje velikog broja ljudi neminovno nam umanjuje kapacitete za non-kovid pacijente.

On je govorio i o inicijativi da se u selu Knez zbrinjavaju kovid pacijenti, i rekao da tako nešto nije realno.

„Inicijativa je potpuno neprimerena i ne zasniva se na činjeničnom stanju, u skladu sa objektom. To je zgrada napravljena 1937. godien za tadašnje lečenje plućnih bolesnika. Tada je najčešća bolest bila tuberkuloza i tadašnja medicinska doktrina je bila da treba da postoji visina, izolacija itd. Sobe su na taj način i pravljene, razdvojene su i jednostavno je, što se prostora tiče, vrlo limitirano. Suština je u tome da objekat nema kanalizaciju. Nekada je imao dve septičke jame koje su se urušile i trebalo bi da se uradi investicija vredna nekoliko stotina miliona dinara, kako bi se povezalo sa najbližim fekalnim konvertorom“, izjavio je Perišić, pa nastavio:

„Drugo, lećenje kovida zahteva ogromne količine medicinskih gasova, koje selo nema i u to bi takođe trebalo uložiti ogromna sredstva. Sistem grejanja je takođe godinama neupotrebljiv, kao i sistem za snabdevanj vodom. Takav objekat bi koristio i mnogo veću električnu snagu od postojeće, zbog svih mašina koje moraju da se priključuju. Zamislite put prema Knez selu kojim špartaju vozila hitne pomoći i kamioni koji prevoze medicinsku opremu, medicinske gasove itd. U ovom trenutku je zamenjena stolarija, ali je krov u očajnom stanju. Na stranu što je potreban veliki novac, objekat je i funkcionalno potpuno nepripremljen. Sobe koje su predviđene za izolaciju za jednog pacijenta, nisu pogodne za lečenje ove bolesti. Mi kovid bolnice pravimo sa mogućnošću pregleda i direktne vizuelne kontrole većeg broja pacijenata. Njihovo izdvajanje u male, izolovane sobe bi značilo da nemaju dovoljno nadzora, i iz puno razloga tu priču treba zatvoriti. Taj objekat više nema nikakvu perspektivu kao zdravstveni objekat.“

On je posla i jednu važnu poruku svima:

„Nažalost, srećemo se svaki dan sa tim da se kod lekara dolazi prilično kasno da potraže pomoć od onih koji im mogu pomoći. Ne plašite se vakcine, plašite se bolesti.“

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde