Jorgovani ove godine nisu procvetali kao ranije, ali ljubičasta čarolija nije izostala – jer Festival jorgovana u Niškoj Banji traje u srcima dece, umetnosti i zajedništva.
Iako priroda nije bila darežljiva, a divlji jorgovan se pojavio tek ponegde, Festival jorgovana održan je po 22. put, bez prekida – ni pandemija ga nije zaustavila. Manifestacija, koju organizuje Udruženje žena Kruna iz Niške Banje, godinama okuplja najmlađe učesnike, osnovce iz regiona, ali i sve one koji, kako kaže predsednica Udruženja Danijela Petković, „imaju dobro srce i volju da stvaraju i učestvuju“.

„Ovo je 22. manifestacija po redu. U kontinuitetu – nismo prestali ni za vreme korone. Tada smo je održali onlajn, jer su okupljanja bila zabranjena, ali ni tada nismo odustali“, kaže za naš portal Danijela Petković, predsednica Udruženja žena Kruna iz Niške Banje, koje je i organizator ove manifestacije.
Festival je, kako objašnjava Petković, pre svega posvećen deci osnovnoškolskog uzrasta, ali i svima koji su dobre volje. Tokom dana organizuju se razne radionice, takmičenja i izložbe – sve u znaku jorgovana.
„Deca pišu stihove i crtaju radove na temu jorgovana, učestvuju u likovnim radionicama, a najveseliji deo festivala je izbor Mis jorgovana, kao i Mis klinceze jorgovana. Bira se i prva i druga pratilja, Mis šarma i nagrada publike – sve uz puno radosti i aplauza.“
Iako ove godine priroda nije bila naklonjena festivalu kao ranijih godina – jorgovana gotovo da i nema – organizatori nisu dozvolili da ih to obeshrabri.
„Ove godine jorgovana ima možda jedan odsto u odnosu na prethodne godine. Ipak, potrudile smo se da pronađemo bar nekoliko cvetova. Okitili smo prostor granama jorgovana, jer deca cele godine pitaju: ‘Kad će jorgovani?’ – i to nam je najlepša nagrada“, priča Petković
Osim edukativnog i umetničkog dela, festival ima i širu misiju – očuvanje autohtone vrste divljeg jorgovana, koji je danas sve ređi.
„Naša ideja je da Jelašnička klisura, koja je nacionalni rezervat, postane Klisura jorgovana. Da zasadimo autohtonu vrstu, koja divno uspeva u stenama. Na taj način bismo oplemenili krajolik, a i sačuvali vrstu koja nestaje“, kaže Danijela Petković.
Festival se održava uz Gradske opštine Niška Banja, koja podržava i ideju da se ova regija dalje razvija kroz manifestacije posvećene prirodi, deci i kulturi.
„Koritnjak, brdo iznad nas, jedno je od retkih mesta gde još uspeva divlji jorgovan. Kada procveta, sve postane plavo-ljubičasto – to je lična karta Niške Banje“, zaključuje Petković.
Kulturno-umetnički program, radionice na travi, učešće škola iz celog regiona, pa čak i gostiju iz Aleksinca i drugih gradova – sve to čini Festival jorgovana živom, radosnom i neprocenjivom tradicijom.