Da se ne zaboravi: Povodom 24. marta, dana kada je počela NATO agresija na Saveznu Republiku Jugoslaviju i Dana sećanja na žrtve bombardovanja, održan je parastos i polaganje venaca u Spomen kapeli žrtvama ratova i na Spomeniku žrtvama NATO agresije.
Te 1999. godine 19 zemalja NATO pakta, bez odluke Saveta bezbednosti i gazeći međunarodno pravo, napalo je suverenu zemlju Jugoslaviju.
Počast palim žrtvama odali su predstavnici Grada Niša i gradskih opština, državnih institucija, vojske, udruženja građana i boračkih udruženja. Vence i cveće su položili i članovi porodica stradalih i građani Niša.
Kapetan Vladica Đorđević, iz herojske 549. motorizovane brigade, koja je 1999. godine bila locirana u garnizonima Prizren i Đakovica, sa svojim saborcima poručuje da treba pamtiti žrtve i sve one koji nisu žalili svoje živote u odbrani svoje zemlje, naročite mlade vojnike, koji su dali najviše.
„Pomenuo bih naše mlade vojnike, dečake od 18 i 19 godina, koji u to vreme nisu žalili svoje živote da bi branili svoju zemlju. Njihova žrtva je samim tim je još veća. Kod nas se kaže da čovek umire dva puta, jednom kada umre, a drugi put kad ga svi zaborave. Naš zadatak je da sve te naše heroje pamtimo i da ih se uvek sećamo“, poručio je kapetan Đorđević.
Ivan Milošev, iz Udruženja herojske 37. motorizovane brigade Raška, poručuje da se danas obeležava dan početka odbrane NATO agresije, a ne NATO agresija. On je dodao da je za odbranu naše zemlje 63 heroja iz njegove jedinice dalo svoje živote.
„Ovo je samo simboličan način obeležavanja. Svakog dana mislimo na te žrtve, svakog dana se sećamo toga, svakog dana nam je to u srcu i u glavi. Ovo je samo podsećaj na te dane i opomena da se to nikad više ne desi“, rekao je predsednik Skupštine grada Niša Boban Džunić.
Venac je ispred grada položila i gradonačelnica Niša i istakla važnost mir u kome danas živimo.
„Ovaj dan ne treba zaboraviti, mlađim generacija treba objasniti u kakvoj se situaciji tad nalazila naša zemlja, u kakvoj smo situaciji danas, i koliko su mir, stabilnost i nezavisnost zemlje važni za našu budućnost“, navela je Sotirovski.
Počast žrtvama je odao i sekretar u Ministarstvu za rad i istoričar Dejan Antić. On je podsetio da je tokom agresije stradalo preko 2.500 civila.
„NATO agresija na našu zemlju je trajala 78 dana, za to vreme bačeno je 15 tona osiromašenog uranijuma, korišćeno je nekonvencionalno naoružanje, korišćene su kasetne bombe, grafitne bombe, dakle, korišćena je municija koja nije dozvoljena. Za posledicu je to imalo veliki broj civilnih žrtava. Preko 2.500 civila je stradalo, preko 15.000 je ranjeno“, naveo je Antić.
On je dodao je pružen otpor i da je sačuvana teritorija Kosova i Metohije, što je omogućilo donošenje rezolucije 1244, po kojoj su KiM sastavni deo Srbije.
Danas sa početkom u 13.30 sati u kompleksu hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Duvaništu biće otvorena prva kripta posvećena novim Kosovskim junacima na koju se čekalo 25 godina.
U Hramu, na mermernim pločama uklesano je 1.139 imena pripadnika Vojske Jugoslavije, policije i bezbednosnih snaga, koji su izgubili život braneći svoju otadžbinu Kosovo i Metohiju od strane terorista i NATO agresora.