Naslovna Društvo Blago prošlosti na jednom mestu. Niški Sajam kolekcionarstva okupio veliki broj ljubitelja...

Blago prošlosti na jednom mestu. Niški Sajam kolekcionarstva okupio veliki broj ljubitelja starina i izlagača

0
Niški Sajam kolekcionarstva
Niški Sajam kolekcionarstva foto: GP018

Sajam kolekcionarstva, antikviteta i numizmatike privukao je veliki broj zaljubljenika u istorijske predmete i kulturno nasleđe. Na sajmu u Domu Vojske okupili su se kolekcionari iz brojnih gradova Srbije, nudeći posetiocima priliku da vide i kupe retke kovanice, stare novčanice, umetnička dela, satove, značke, vojnu opremu i druge starine.

Dušan Dolašević iz Udruženja „Via Antica“, koje je i organizator ovog sajma, ističe da ponuda veoma raznovrsna, tako da kolekcionari mogu da kupe lepe predmete.

Dušan Dolašević
Dušan Dolašević foto: GP018

„Imamo veliki broj predmeta za sve kolekcionare, za ljubitelje numizmatike, filatelije, ali i za ljubitelje lepih predmeta. Odziv je jako dobar, ima dosta novih lica na sajmu, sajam je privukao i mlađu publiku, što je cilj Udruženja. Ponuda predmeta je uvek raznovrsna i raduje nas da sajam iz godine u godinu napreduje“, naveo je Dolašević.

On je dodao da je važno da su i posetioci, a i izlagači zadovoljni ovogodišnjim sajmom.

Jatagan iz perioda 1810. i 1815. godine
Jatagan iz perioda 1810. i 1815. godine foto: GP018

Posebnu pažnju posetilaca je privukao jatagan, koji je izložio kolekcionar iz Pirota.

Miroljub Đorđević
Miroljub Đorđević foto: GP018

„Ovaj jatagan je iz mog kraja. Nađen je u jednoj kući u Visokom. On je iz perioda između 1810. i 1815. godine. Na njemu piše, samo se godine čitaju na turskom. Bavim se takođe i numizmatikom, skupljanjem novčića od drevne Grčke do Broza i ordenja. Ovo mi nije posao, nisam držao antikvarnicu, ovo je isključivo ljubav“, rekao je Miroljub Đorđević.

 

On je izložio i brojne kovanice, a posebno je ponosan na novčić od dva dinara i 1875. godine iz vremena Milana Obrenovića. Miroljub kaže da je ona najmanje rađena i da je brzo povučena iz proizvodnje i zato je tako retka.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde