Naslovna Društvo Antić: KOD SUPOVCA 1876. POČELA BORBA ZA OSLOBOĐENjE NIŠA I JUGA SRBIJE

Antić: KOD SUPOVCA 1876. POČELA BORBA ZA OSLOBOĐENjE NIŠA I JUGA SRBIJE

0
Top foto: Srpska Istorija

Povodom 147. godišnjice od izbijanja Prvog srpsko-turskog rata Savet mesne zajednice Supovac, organizovao je obeležavanje 2. jula – dana kada je sa padina Malog Jastrepca ispaljen prvi hitac iz srpskog topa na obližnju tursku karaulu.

Svečanost je organizovana kod Spomen obeležja u vidu replike srpskog topa iz 1876. godine, koji je izrađen i postavljen iznad sela Supovca 8. aprila 2023. godine uz podršku Kopnene vojske Srbije, Mešovito-artiljerijske brigade i Grada Niša. Obeležavanju su prisustvovali Komandant Mešovito-artiljerijske brigade, pukovnik Dejan Novaković, sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve, istoričar prof. dr Dejan Antić sa Filozofskog fakulteta u Nišu i brojni građani.

O značaju ovog datuma istoričar prof. dr Dejan Antić je rekao: „Supovac je mesto odakle je Moravska vojska pod komandom generala Černjajeva krenula u borbu za oslobođenje Niša i juga Srbije. To je mesto odakle su srpski artiljerci započeli bombardovanje turskih položaja u dolini Južne Morave, i odakle su dobrovoljci Miloša S. Milojevića i Todora Stankovića podigli na oružje Sečanicu, Krajkovac, Azbresnicu, Biljeg i presekli tursku komunikaciju na liniji Mramor – Prokuplje. Pa iako su početni uspesi srpske vojske na moravskom pravcu zaustavljeni zbog krize Timočke vojske pukovnika Lešjanina na istočnom frontu, neuspeh u Prvom srpsko-turskom ratu nije sprečio Srbe da već krajem 1877. i početkom 1878. godine ponovo ratuju protiv Turaka. Da oslobode Niš, Pirot, Toplicu i Vranje, da stignu do drevnih srpskih gradova Rasa i Prištine. E, upravo zbog njih smo dužni da se svakog 2. jula okupljamo ovde na obroncima Malog Jastrepca, da se prisetimo naših predaka koji su iz Srpsko-turskih ratova izašli kao pobednici, ali i da evociramo uspomene na one srpske junake koji su svoj život položili za bližnje svoje – jer jevanđenje po Jovanu nas uči da nema veće ljubavi nego kad život svoj položiš za bližnje svoje. Zato ovo spomen obeležje oko kojeg smo se sabrali predstavlja simbol početka borbe za oslobođenje Niša i južnih srpskih zemalja iz 1876, ali i mesto sa koga su novi srpski naraštaji dužni da iskažu poštovanje prema mnogostradalnim precima i njihovoj velikoj ljubavi za svoj rod, na isti način na koji to danas mi činimo zajedno sa Vojskom Srbije i Srpskom pravoslavnom crkvom“.

Priredila: Srpska istorija

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde