Gradski Portal 018 – 19.11.2018
Novinar – Emilija Ostojić Kaculj
Dečja klinika za interne bolesti u Nišu dobila je danas na dar mobilni rendgen aparat najnovije generacije i savremene tehnologije, koji će doprineti poboljšanju uslova lečenja dece obolele od malignih bolesti. Vrednost ovog aparata predatog hemato-onkološkom odeljenju je nešto više od 3 miliona dinara.
Ovaj aparat obezbedilo je Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka NURDOR u saradnji sa Američkom ambasadmm. U prisustvu i načelnice Nišavskog upravnog okruga Dragane Sotirovski i gradonačelnik Niša Darko Bulatović ugovor o primopredaji aparata potpisali su američki ambasador u Srbiji Kajl Skat, predsednica NURDOR-a Joland Korora i direktor Kliničkog centra u Nišu profesor dr Zoran Radovanović.
“Veoma sam srećan i ponosan što sam danas ovde i što predajem ovu donaciju, a vojno odeljenje naše ambasade je najodgovornije za sakupljena sredstva od kojih je aparat nabavljen. Aparat je posebno namenjen pedijatrijskoj upotrebi”, kazao je američki ambasador Kajl Skat. Ambasador je rekao da je donacija vredna oko 30.000 dolara deo većih donacija Američke Vlade koje su stigle u Srbiju i Kliničkom centru Niš.
“ Posebno veliku donaciju smo imali na Klinici za kardiologiju. Naše mišljenje ja građani Srbije zaslužuju najbolju tehnologiju koja se koristi u lečenju i ako mi ne možemo sve da obezbedimo, daćemo naš mali dopronos”, istako je ambasador Skat.
Ambasador je zahvalio NURDOR-u i njihovim naporima za humanije uslove lečenja dece”.
Direktor Kliničkog centra u Nišu profesor dr Zoran Radovanović je rekao da je ovo nastavak saradnje koju Klinički centar u Nišu ima sa američkom ambasadom u Srbiji i ambasadorom Skatom.
“Klinika je dobila najmoderniji pokretni rendgen aparat.Prednost ovog aparata je u tome što može da se prenosi, pa deca koja primaju terapiju i koja ne ne mogu da odu do našeg centra za rediologiju mogu da budu snimljeni u sobi u kojoj leže. Imamo obučene renrgen tehničare za to, a u ovom slučaju oni će biti svakog trenutka na usluzi deci koja boluju od najtežih bolesti”, objasnio je dr Zoran Radovanović.
Ppredsednica NURDOR-a- Joland Korora zahvalila se Ambasadi i ambasadtoru Sktu na aparatu koji je nedostajo da se bolnica upotpuni najasvremenijom opremom i da se deca leče onako kako treba po evropskim standardima.
“Sada imamo sve što nam je potrebno od aprata i dovoljno prostora, ali nam nedostaje medicinskog osobolja i to je sada vrlo važno. Sledeći korak je da zamolimo Ministarstvo zdravlja i Klinički centar da se zaposli još deset medicinskih sestara i još tri doktora”, rekla je predsednica NURDOR-a Joland Korora .
Direktor Kliničkog centra dr Zoran Radovanović rekao je u tom smislu da je Ministarstvo zdravlja odobrilo prijem tehničara i pedijatara.a nedavno su primljena dva lekara za hematoonkološku terapiju. .
Prema podacima kojima raspolaže Dečija hemato-onkološka klinika u Nišu godišnje 25 do 30 dece oboli od malignih bolesti, ali na sreću, prema rečima stručnjaka sa ove klinike, izleči se njih i do 85 odsto malih pacijenata, a uslovi koji su sada stvoreni uticaće na to da procenat izlečenih pacijenata bude još veći. Lečenje malih pacijenta traje u proseku oko dve godine.
Da podsetimo , zahvaljujući NURDORU u maju ove godine u Kliničkom centru Niš otvoreno je dečje hemato-onkološko odeljenje, novo bolničko krilo od 750 kvadratnih metara, koje je izgrađeno i opremljeno po najvišim medicinskim standardima. Novim odeljenjem prošireni su kapaciteti za 100 odsto, svaka soba ima krevet za roditelja-pratioca i sopstveno kupatilo. Na svakom spratu postoji dnevni boravak sa igraonicom u kojoj će biti moguća primena takozvane „humane terapije“, odnosno biće moguće da dete prima terapiju dok se igra.
Ukupna vrednost projekta izgradnje i opremanja novog odeljenja prelazi 100 miliona dinara.