Naslovna Društvo Akcija „Čepening“ ugrožena: Neizdrživo je bez kamiona za odvoz čepova

Akcija „Čepening“ ugrožena: Neizdrživo je bez kamiona za odvoz čepova

0
Prikupljeni čepovi Živković Stanković foto: GP018

Humanitarna akcija „Čepening“ iz godine u godinu pokazuje humanost i solidarnost svih Nišlija, koji učestvuju u akciji prikupljanja čepova, za pomoć pri kupovini invalidskih kolica, raznih medicinskih pomagala i još mnogo toga. Međutim, jedan od pokretača Vojkan Živković navodi da je sve to postalo neizdrživo, bez kamiona koji bi te čepove redovno odvozio na reciklažu.

Nišlije otprilike prikupe oko jedne tone čepova mesečno, a nakon tri meseca dvorište, u kome se nalazi glavni magacin, je prepuno. Vojkan Živković navodi da nije problem da se čepovi prikupe i nije problem naći volontere koji će utovariti čepove u kamion, već je problem nedostatak samog kamiona.

Vojkan Živković foto: GP018

„Problem prevoza samih tih čepova je sve veći i veći kako meseci idu. Voleo bih da u ime Udruženja za pomoć Nišlijama zamolim da neko iz lokalne samouprave sagleda i najzad, posle osam godina postojanja ove akcije, da se jedno tri puta godišnje obezbedi kamion, da mi te čepove odvezemo na reciklažu. Znamo gde, znamo zašto, znamo šta ćemo sa prikupljenim novcem“, vapi za pomoć Vojkan Živković.

Kroz „Čepening“ je obezbeđeno preko 85 medicinskih pomagala, koja su donirana što klinikama, što ustanovama kao što su „Mara“ i škola „14. oktobar“, što pojedincima, koji ne mogu sebi da priušte nešto takvo.

„Pričamo o pet elektromotornih kolica, o nekih 65 mehaničkih kolica, interaktivne table za „Maru“, ne samo za Niš, već i mesta koja gravitiraju ka Nišu, Svrljig, Doljevac, odakle nam se dobacuju čepovi, dotle i mi dobacujemo pomagala. Ukupno 85 različitih pomagala, s tim što su niške klinike dobijale po tri ili četiri kolica, ili šetalice, zavisi kome je šta trebalo. Porodilište je dobilo 200 kompleta posteljine, kao i Neurohirurgija“, dodaje Živković.

On navodi da se nada da neće biti prinuđeni da ugase akciju „Čepening“ i nada se da će problem biti rešen na duže staze, a ne jednokratno.

Pomoć za dugoročno rešavanje problema je ponudio odbornik Miodrag Stanković iz koalicije „Niš, moj grad“, kroz svoje delovanje u Skupštini Grada.

Miodrag Stanković foto: GP018

„Smatram da je potpuno nedopustivo da se lokalna samouprava ne uključi na neki način. Podneću odborničku inicijativu i tražiću da se prevoz čepova odvozi tri ili četiri puta godišnje, koliko je potrebno, do reciklažnog centra. Smatram da svaka lokalna samouprava, pogotovo kada se radi o humanitarnim aktivnostima, mora da bude aktivnija i mora da bude rame uz rame sa ljudima, koji svoje vreme praktično daju za dobrobit svih onih, kojima je pomoć najpotrebnija“, poručio je Stanković.

Živković je na kraju dodao su čepovi objektivno đubre, ali od kojih mogu da se stvore sredstva za pomoć sugrađanima.

„Objektivno, ovi čepovi su đubre. Kad su plastične flaše na ulici, komunalci ih vide i sklone. Čep je mali, ugazi se u zemlju i onda ostaje decenijama. Niko ne traži ni od koga novac, samo malo sluha da od nečega što je realno đubre, napravimo neka realna sredstva i pomognemo našim sugrađanima, koji nisu u prilici da sebi priušte ovo ili ono pomagalo.“

Akcije prikupljanja čepova se organizuju u osnovnim i srednjim školama, preduzećima, radnjama, apotekama, dispanzerima medicine rada, ali i u stambenim zgradama.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde