Naslovna Društvo Otvorena izložba „Tri veka Niške tvrđave“, Kako je simbol Niša izgledao kroz...

Otvorena izložba „Tri veka Niške tvrđave“, Kako je simbol Niša izgledao kroz vekove

0
Otvorena izložba „Tri veka Niške tvrđave“ foto: GP018

U holu Istorijskog arhiva Nišlije od danas mogu da vide brojne fotografije, dokumenta i mape, koja svedoče o istoriji simbola Niša. Sami istoričari koji rade u Arhivu u Tvrđavi, svedoče koliko je malo poznato o samoj Tvrđavi, čak i njima.

Još pre četiri godine Dušan Andrejević je direktorki Istorijskog arhiva predočio ideju o ovoj izložbi.

Dušan Andrejević foto: GP018

„Tvrđava, kao simbol grada nije tematski obrađena. Nije u potpunosti arheološki, istorijskih izvora nema dovoljno, iz raznoraznih razloga. Postoji dosta toga nepoznatog nama istoričarima koji ovde provodimo svaki dan. Najupućeniji smo u našu Tvrđavu, a mnogo toga ne znamo“, rekao je Dušan Andrejević.

On je dodao da čak ni stariji sugrađani ne mogu da evociraju sećanja od pre 60-ih godina, a kamoli i pre toga.

Andrejević je izrazio zahvalnost drugim arhivima iz čitave Evrope, koji poseduju deliće istorije Tvrđave.

Posetioci Niške tvrđave mogu iz kočija videti kako je ona izgledala u 19. veku. Oni mogu osetiti duh prošlog vremena zahvaljujući digitalnoj aplikaciji pod nazivom „Virtuelna Tvrđava 19. veka“, koja predstavlja njen 3D prikaz, i virtuelnim naočarima, koji su im besplatno dostupni u prostorijama Turističke organizacije Niš, na samom ulazu u Tvrđavu.

Autor “Virtualne Tvrđave” je Vladan Trkulja koji je aplikaciju ponudio TON-u, a taj digitalni proizvod razvila kompanija „Sanatec7“.

Vladan Trkulja foto: GP018

„Građani će moći kroz oko tri minuta da se vrate kroz vreme i prošetaju Niškom tvrđavom, putem kočija i da se upoznaju sa pričama tog vremena, i vide arhitekturu i sam ambijent, koji danas ne postoji“, poručio je Trkulja.

Direktorka Arhiva Snežana Radović je zahvalila Ministarstvu kulture, koje je, kako ona kaže, shvatilo koliko je ova izložba zahtevna i opredelilo određena sredstva.

Posetiocu mogu da vide razne karte i fotografije vekovnog simbola Niša iz Austrijskog državnog arhiva, Nacionalne biblioteke u Budimpešti, Moravske biblioteke u Brnu, Osmanskog arhiva u Istanbulu, Pokrajinskog arhiva u Hesenu (Arhivi u Darmštatu i Marburgu), Vojno-istorijskog arhiva Velikog Trnova, Državnog arhiva Srbije i Istorijskog arhiva Niš.

Autori izložbe su Boban Janković, Igor Rakić i Milutin Miltojević, a za grafički dizajn je zadužena Milena Zarova.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde