Preko 5 milijardi registrovanih internet korisnika širom planete verovatno ne može ni da zamisli da nastavak života provede ofline. Među njima ste i vi, zar ne? Međutim, ako ste istovremeno deo populacije roditelja, jasno vam je koliki izazov može biti odgajanje mališana i vaspitavanje tinejdžera u digitalnom dobu.
Svi roditelji su se bar po jednom, a verovatno i više puta, naišli na situaciju da nisu sigurni kako da pristupe nekoj temi u razgovoru sa svojim mališanima ili tinejdžerima. Ovo se najčešće dešava kada je tematika ozbiljna, ali se ipak upuštamo u diskusiju, zbog dobrobiti dece. Međutim, šta se dešava kada sa decom treba razgovarati o ponašanju u virtuelnom svetu, onom koji verovatno poznaju bolje nego mi? Кada ste roditelj u digitalnom svetu, kako o njemu razgovarati sa svojom digitalizovanom decom?
Internet i društvene mreže su realnost naše dece i ništa konstruktivno nećete postići ako se borite protiv njih. A i čemu borba? Internet je fenomenalna stvar koja je našem društvu u celini donela napredak. Internet nije ni dobar ni loš – pitanje je samo da li se koristi na dobar ili loš način, i to imajte na umu.
U jednom privatnom društvu jedna zabrinuta mama je prokomentrisala: „Zna više od mene o računarima i telefonima, skoro me je i sramota! Кao da je rođena sa mobilnim telefonom u ruci“. I nije ništa pogrešila. Činjenica je da roditelji moraju da stiču naknadno znanje o internetu koje njihova deca već imaju. I ne, ne treba biti uplašen jer su deca IT pismenija od svojih roditelja ali treba biti zabrinut ako ne želimo da posvetimo pažnju i usmerimo decu da pravilno koriste virtuelni prostor.
Na kraju krajeva roditeljska dužnost i jeste da se, ako već niste, opismenite digitalno, kako biste znali šta vam deca rade na internetu, sa kim komuniciraju, koje igrice igraju, ili koje sadržaje gledaju.
Moramo svi zajedno da postojimo u sadašnjosti, da čuvamo leđa svojim naslednicima, ali i da budemo ponosni što oni poznaju alate koji pokreću svet.
Jer, da li ste u suprotnom i Vi sami sigurni, tu na Fejsu, Instagramu, Tik Toku…?!
Digitalno roditeljstvo je projekat koji je podržan od strane Sekretarijata za kulturu grada Niša kroz projektno sufinansiranje medijskih sadržaja u 2022. godini.
Da li se i kako snalaze roditelji danas u virtuelnom svetu. Da li su im deca bezbedna. Da li znaju da komuniciraju jezikom generacije Zet. Кoje su veštine potrebne da se savladuju i na kom stepenu treba da bude digitalno pismen roditelj da odgovori svim izazovima današnjice. Кako da prevaziđu strahove i počnu da se bave detetovim aktivnostima u virtuelnom svetu od najranijeg detinjstva. Sadržaj se bavi decom uzrasta od 2 do 7 godina, a pojedine teme pogodne su i za roditelje tinejdžera.
SVE JE VIŠE RODITELJA KOJI DOLAZE PO SAVET –Poslednjih nekoliko godina roditelji su sve hrabriji i dolaze po savet
*Posebnu zahvalnost upućujemo Domu zdravlja Niš, Razvojnom savetovalištu i psihologu Jeleni Petković