Dok većina Srba pozdravlja reči Komandanta kopnene vojske Srbije, zamolili smo istoričara, prof. dr Dejana Antića sa Filozofskog fakulteta iz Niša da prokomentariše njegovu izjavu.
Uz intoniranje himne i rezanje slavskog kolača u Domu vojske Srbije u Nišu u sredu, 16. novembra 2022. godine obeležen je Dan kopnene vojske Srbije, Dan pešadije i krsna slava Đurđic. Tom prilikom general-potpukovnik Milosav Simović obratio se prisutnima prigodnom besedom u kojoj se dotakao uloge Josipa Broza Tita u Prvom svetskom ratu, pa su njegove reči brzinom svetlosti postale viralne na svim društvenim mrežama, prenosi sajt srpskaistorija.com
Dok većina Srba pozdravlja reči Komandanta kopnene vojske Srbije, zamolili smo istoričara, prof. dr Dejana Antića sa Filozofskog fakulteta iz Niša da prokomentariše njegovu izjavu.
Konstatujući da je „po prvi put posle Drugog svetskog rata, jedan aktivni general srpske vojske javno izgovorio godinama prećutkivanu istinu o Josipu Brozu Titu“ i da od general-potpukovnika Milosava Simovića nije očekivao ništa manje jer se radi o časnom oficiru dokazanom u borbi i odanom kosovskom zavetu, prof. Antić navodi:
„Istina je da je Tito za vreme Prvog svetskog rata bio pripadnik 42. domobranske pešačke divizije, poznatije kao Vražja divizija, čije su redove popunjavali Hrvati sa područja Hrvatske i Slavonije. Vražja divizija važila je za udarnu pesnicu austrougarske vojske i njeno ljudstvo je aktivno učestvovalo u bitkama na Ceru i Kolubari. Kao pripadnik 10. čete, 3. bataljona, 25. pukovnije 42. domobranske divizije Josip Broz Tito, potonji sin naših naroda i narodnosti borio se protiv Srba na ratnim poprištima od Drine preko Gučeve do Mačkovog kamena. Njegova 25. pukovnija posebno se isticala po svireposti i okrutnosti nad srpskim civilnim stanovništvom Podrinja, Jadra i Mačve“.
Antić smatra da je dobro što pored crkvenih velikodostojnika, i najviši predstavnici vojske Srbije kao drugog stuba srpske državnosti, poput generala Milosava Simovića, više ne robuju ideološkim mantrama iz prošlosti već stvari nazivaju pravim imenom, i veruje da je ovakvo javno iznošenje istorijske istine jedini put do nacionalnog otrežnjenja srpskog naroda.
Priredio, Đorđe Bojanić, glavni urednik sajta srpskaistorija.com