Povodom održavanja manifestacije Likovna kolonija „Sićevo 2022“ od 1. do 10. septembra, organizovan je prijem za njene učesnike u Gradskoj kući.
„Ovo je najstarija manifestacija u gradu, ovo je 59. izdanje. I svi umetnici koji posećuju likovnu koloniju i budu tu desetak dana ostavljaju deo sebe gradu Nišu. Izložbu njihovih radova gledaćemo krajem godine. Meni je važno pitanje upućeno više ka njima, kako možemo unaprediti manifestaciju, kako su oni zadovoljni organizacijom. Imali su i neke sugestije šta možemo, kako i na koji način unaprediti u narednim godinama“, rekla je resorna većnica za kulturu i turizam, Adriana Anastasov.
Likovna kolonija „Sićevo“ tradicionalno okuplja i umetnike iz inostranstva. Ove godine je među njima i umetnica iz Slovenije, Cvetka Hojnik, koja je pored prelepih utisaka imala i predlog za unapređenje manifestacije.
„Sve skupa je fantastično. Ja sam sad prvi put ovde i jako sam zadovoljna što su me pozvali. Zahvalna sam direktorici što smo stupili u kontakt, takođe i našoj ambasadi. Ja sam predložila da se selo Sićevo probudi kroz celu godinu sa jednom umetničkom rezidencijom da bi se umetnici družili dva meseca i tamo stvarali u okolini Sićeva. Tako bi i videli i selo u različitim delovima leta i zime. Tako da bi se oživelo i zimi, i to bi bila velika podrška od strane drugih umetnika, i ne samo to, glas bi se proširio tako da bi se moglo i napraviti nešto, ne samo za kulturu i umetnost, nego i turizam“, predložila je Cvetka Hojnik.
Među učesnicima likovne kolonije je i niški akademski slikar Aleksandar Pavićević, koji je bio impresioniran Sićevačkom klisurom.
„Iako sam Nišlija, ja sam prvi put ove godine došao. Doživeo sam nešto što nisam verovao da postoji u Nišu. A osim Sićeva, mi smo obišli jedno mesto Temska, sa manastirom Temska, i jedno selo koje se zove Gradište, U stvari je to jedan vidikovac sa kojeg se vidi cela Sićevačka klisura. Jedan impresivan događaj za sve nas. Jedno ushićenje na koje su svi reagovali na svoj način. Tako da je to za mene bilo nešto novo, iako sam iz ovih krajeva, prvi put sam to video“, oduševljeno govori Aleksandar Pavićević.
Za uspešnu organizaciju ove likovne kolonije je zadužena Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu.
„Ovo je najznačajnija manifestacija ne samo Galerije savremene likovne umetnosti Niš već i čitavog grada i regiona. Zaista je reč o najstarijoj koloniji na Balkanu koja je osnovana 1905. godine. Do sada je u koloniji učestvovalo preko 500 umetnika, što iz naše zemlje što iz inostranstva. Fond nam je bogatiji za preko 1000 umetničkih dela. Mi se zbog toga i trudimo da budemo dobri domaćini tokom ovih 10 dana boravka, rada, razmene iskustava sa kolegama, naravno i druženja. Trudimo se da im budemo dobri domaćini jer ono što oni ostavljaju iza sebe ima izuzetnu vrednost. Ja kažem to je trajna vrednost, a to su njihova dela koja će postati deo kolekcije Galerije savremene likovne umetnosti Niš“, rekla je Emilija Ćoćić Bilić, osvrnuvši se na predloge učesnika: „Ja sam više za to da se održavaju rezidencijalni programi tokom i čitave godine i taj predlog sam prihvatila uz opasku da će nam se onda fond obogatiti prikazima Sićeva u jesenjem i zimskom periodu“, zaključila je direktorka Galerije savremene likovne umetnosti Niš.
Na kraju, resorna većnica za kulturu i turizam, Adriana Anastasov dodaje da će biti razgovora o programima koji bi trajali tokom čitave godine, ali pre toga predstoji sanacija zgrade u Sićevu.
Likovna kolonija „Sićevo“ se održava od 1905. godine, kada je pokrenuta na inicijativu naše slikarke Nadežde Petrović.