Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski uručila je u Gradskoj kući ugovore omladinskim udruženjima koja su uspešno aplicirala na Konkursu za mlade.
Za sredstva je konkurisalo ukupno 16 udruženja, a novac je dobilo njih sedam.
Prisutnima se obratila gradonačelnica, koja je akcenat stavila na Omladinski centar koji bi Niš trebalo da dobije.
„Dan uoči “Dana mladih” možemo da se radujemo, pre svega vašim dobrim projektima, i mogućnostima da Grad Niš vama u tome pomogne. Sutra ćemo biti sa premijerkom na “Vašaru mladih” u Novom Sadu i razgovaraćemo o Omladinskom centru u Nišu i molim vas da razmislite na koji način ćemo da oplemenimo taj Omladinski centar koji će se nalaziti na prostoru današnjeg Učiteljskog doma. To će biti divan prostor za vas mlade, vaša udruženja, vaše ideje, i za vašu viziju razvoja grada i pomoći mladim ljudima. Važno je da animiramo mlade da daju ideje, da ostaju ovde, da ih Grad prati ka idejama. Od strane države ćemo biti podržani da Omladinski centar, kao što postoji u Beogradu i Novom Sadu, zaživi i u Nišu.”
Organizacija “Mladi ambasadori” podržana je na ovom konkursu sa 150.000 dinara za svoju tradicionalnu “Kreni” konferenciju.
“Ove godine organizujemo osmi put “Kreni” konferenciju. Zemlja domaćina je Danska, i u saradnji sa stranim predavačima, pokušaćemo da na jedan kreativan način, kroz inovaciju, odgovorimo na društvene probleme u NIšu. Ove godine će tema biti spoj spore kulture i svega što smo zaboravili, i svega onog brzog što nas okružuje. Ideja je da nađemo neku sredinu i ponudimo neka nova rešenja, koja će na neki drugačiji način odgovoriti na probleme Grada Niša”, rekao je Aleksandar Stamenković iz organizacije “Mladi ambasadori”.
Centar za razvoj građanskog društva “Protecta” podržan je od strane Grada sa 250.000 dinara za projekat u vezi sa bezbednošću mladih u vanrednim situacijama.
“Projekat se zove “Mladi za bezbedne mlade u vanrednim situacijama” i sam cilj projekta jeste u prepoznavanju mladih kada je reč o načinu reagovanja u vanrednim situacijama. Mi smo prepoznali, a i sama Srbija se suočavala kroz niz godina sa vanrednim situacijama, počevši od poplava, prirodnih nepogoda, epidemije itd, tako da sama potreba informisanosti mladih postoji. Mladi koji nisu informisani u vanrednim situacijama imaju osećaj straha i prave neke greške koje mogu da ugroze njihovu ličnu bezbednost”, rekla je Marija Živković iz Centra za razvoj građanskog društva “Protecta”.