Naslovna Društvo U Naučno-tehnološkom parku održan „Meetup: Med&BioTech“ Superklaster: Šansa za višeslojnim povezivanjem

U Naučno-tehnološkom parku održan „Meetup: Med&BioTech“ Superklaster: Šansa za višeslojnim povezivanjem

0
„Meetup Med&BioTech“ Superklaster Šansa za višeslojnim povezivanjem foto: GP018

U Naučno-tehnološkom parku u Nišu danas je održan „Meetup: Med&BioTech“ Superklaster, što je prvi ovakav događaj u našoj zemlji. Cilj je povezivanje naučnih i zdravstvenih institucija, firmi i investitora, kako bi se povećala mogućnost međusobne saradnje i uskladili zajednički interesi.

Direktor NTP-a Milan Ranđelović istakao je da je ovakav koncept novina u našem regionu i pojansio njegove prednosti.

Milan Ranđelović foto: GP018

„Suštinski predstavlja ideju da se sve zainteresovane strane, koje mogu doprineti razvoju određene oblasti, okupe na jednom mestu, vide ko šta radi i da se na neki način motivišu na međusobnu saradnju. Ono što je od posebnog značaja je da okupljamo sa jedne strane sve aktere iz naučno-istraživačkog sektora, iz privrede i iz institucija, zdravstva pre svega, u našem regionu, ali i sa ključnim nacionalnim institucijama i iskreno se nadamo da će ova i druge aktivnosti koje će biti realizovane kroz Superklaster doprineti da se razvije što više novih inovativnih rešenja”, rekao je Ranđelović, pa dodao:

“Sa druge strane, interes kao regiona je da se na neki način uhvati korak sa najznačajnijim strateškim projektima koje država radi u ovoj oblasti, kako bi naše kompanije i institucije imale pristupa i učešća u svim strateškim projektima države.”

Aleksandra Popović, direktorka projekta “Srbija Inovira”, smatra da svaka saradnja donosi neku novu priliku.

Aleksandra Popović foto GP018

“To je povezivanje ne samo malih firmi,  već startapova velikih kompanija, akademske zajednice i države, ali i investitora. Udruživanjem njih u tzv. superklastere, dolazimo do intenzivnije sardnje u polju stvaranja tehnoloških inovacija u oblasti biotehnologije. Svaka saradnja donosi neku novu priliku da saznate nešto novo i naučite, ili da u nekom partnerstvu razvijete neki proizvod i izađete zajedno na neko novo tržište. Prednosti ovog modela saradnje su višestruki i različiti za različite učesnike”, rekla je Popović, pa objasnila:

“Male kompanije imaju priliku da razvijaju svoje proizvode i testiraju ih na velikim privrednim kompanijama, a velike kompanije unapređuju svoje poslovanje, tako što kroz savremena rešenja rešavaju svoje probleme. Akademske institucije i naši naučni istraživači prave rešenja koja imaju priliku gde da prodaju. Investitori su tu da podrže i da prepoznaju svoje interese i šta može da im donese ekonomsku dobit.”

Aleksandar Milićević, direktor Regionalne privredne komore Niš, podsetio je na tradiciju Niša u ovoj oblasti.

Aleksandar Milićević foto: GP018

“Funkcija ovog projekta jeste da poveže privredu i korisnike, u ovom slučaju medicinske organizacije, sa fakultetima koji se bave ovom temom. Niš i ceo ovaj region učestvuje  u ovom projektu jer imamo tradiciju u tom smislu. Imali smo nekad ozbiljne fabrike koje su se bavile proizvodnjom medicinske opreme, međutim, u međuvremenu se desilo to što nam se desilo, ali i sada imamo sigurno petnaestak firmi koje se bave ovim poslom. Neke su vrlo renomirane na svetskom području, a nepoznate na našem.”

Učešće je uzela i Milica Todorovska Rašić iz kompanije “Neomedika”.

Milica Todorovska Rašić foto: GP018

“Generalno je naše poslovanje bazirano na inovacijama, na istraživanju i razvoju. Inovacija je prosto osnova bilo koje industrije. Ovaj Superklaster i Naučno-tehnološki park omogućava povezivanje, kako na nacionalnom nivou, tako omogućava i međunarodnu saradnju, a jedino kroz saradnju i zajednicu moguće je rešiti različite izazove, a nikako pojedinačno.”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde